16 June, 2024

Konut satışlarında rekor Ege Bölgesi’nin

Son zamanlarda Ege Bölgesi’ne yönelik başlatılan yatırımlar yatırımcıların ilgisini bu bölgeye çekti. Mart ayında Ege Bölgesi’nde toplam 20.192 konut satıldı.

birevim faizsiz ev

İzmir-İstanbul otoyolu, İzmir-Ankara hızh treni ile İzmir-Antalya otoyolu gibi başlatılan dev projeler yatırımcıların ilgisini Ege Bölgesi’ne çekti. Bu bölgede konut satışlarının artmasında markalı konut üreticilerinin kampanyaları, düşük faiz oranları ve vergi teşvikleri de etkili oldu.

TÜİK’in açıkladığı verilere göre; Mart ayı konut satış rakımları Ege Bölgesi’nde yüzde 12.3 oldu. Türkiye genelinde ise %10 arttı. Bu yılın Mart ayında Ege Bölgesi’nde satılan toplam konut sayısı 20 bin 192 kişi olurken adet bazında en fazla konut 8 bin 59 ile İzmir’de gerçekleşti. Oran bazında ise en büyük değişimi Aydın yaşadı. Geçtiğimiz yıl Mart ayında Aydın’da 2.705 konutun satılırken bu yıl %27 artışla 3.458’e çıktı.

Aydın’ın ardından ikinciliği yüzde 19 ile Manisa alıyor. Yüzde 13’lük bir yükselişle Uşak üçüncü sıraya yerleşti. Ege’nin en büyük kenti İzmir ise satış adedi bazında 379 konutluk artışla bölge şampiyonu oldu. Mart dönemine göre satışlarını sadece %6.75 arttırabilen İzmir bölgede 6’ncı sıraya yerleşti.

birevim
Paylaş