29 February, 2024

Konut ve Kredide Son Durum

Ülke içi problemler her sektörde olduğu gibi, son yıllarda gelişme gösteren konut sektöründe de bir durgunluk yaşanmasına sebep olmuştur. Bu durum beraberinde projelerin akıbetiyle ilgili belirsizliğe de yol açmıştır. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ağustos ayının başlarında konut kredisi faiz oranları ile ilgili çağrısının bankalar tarafından karşılık bulması bu belirsizliği ortadan kaldırmıştır.

birevim faizsiz ev

Yapılan çalışmalarda da konut ihtiyacının Türkiye’de orta ve alt gelir grubunda çok yoğun, üst gelir grubu ve lüks segmentte ise artarak devam ettiği görülmektedir.

Özellikle konut ihtiyacının yüksek olduğu alt ve orta gelir grubunun alımlarda, emlak konut projelerinde, konut kredisi faiz oranları dikkate alınmaktadır. Cumhurbaşkanı Erdoğan öncülüğünde son dönemde durgun bir tablo çizen emlak piyasasının hareketlenmesi adına atılmış adımla konut kredisi faizleri yüzde 1’in altına çekilmiş oldu. Bu noktada ev alacak kişilerin cebini ciddi bir oranda rahatlatacak fark görülmektedir. Bankalar tarafından sunulan konut kredisi faizleri 24 aya kadar 0.8, 48 aya kadar 0.89, 120 aya kadar da 0.9 gibi oranlara gerilemiş durumdadır. Bu farkı örneklendirmek gerekirse de 120 ay için 100 bin Lira kredi çeken bir vatandaşın konut kredi faizi indirimi öncesinde yaklaşık 186 bin Lira ödemesi gerekiyordu. Kredi faizlerindeki indirimle 100 bin liralık kedinin 120 aylık geri ödemesi 139 bin liraya düşmektedir. Aylık olarak hesaplandığında ise faiz indirimi öncesinde 186 bin Lira için ayda bin 550 Lira ödenirken, şimdi ise vatandaşın cebinden aylık bin 158 Lira çıkmaktadır.

Konut kredisi faiz oranlarındaki indirim piyasayı hareketlendirirken, konut projelerindeki fiyat artışları da bu olumlu havayı gölgeleyebilmektedir. Sonuç itibariyle de kredi faizleri düştü ama emlak fiyatlarındaki artışlar tekrar piyasayı durma noktasına getirebilir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

18 + 16 =