15 June, 2024

Müstakil Ev Nedir?

Zaman geçtikçe kişiler kendilerini apartman dairelerinden çok daha rahat edebilecekleri ve yaşamlarını sürdürebilecekleri müstakil evlere atmaktadır. Müstakil evler, kişilerin daha rahat bir yaşam sürmesini, hobilerini rahat bir şekilde gerçekleştirmesini ve kendilerine ait alanda hayal ettiklerini gerçekleştirebilmeleri için oldukça önemlidir. Müstakil ev başka bir yapıdan bağımsız olarak bir arsa üzerine kurulmuş olan konut anlamına gelmektedir. Tapuda bulunan metrekare üzerine kurulmakta, bahçe ya da teras gibi alanlara da sahip olabilmektedir. Bu konuda büyük firmaların geliştirmiş olduğu pek çok proje de bulunmaktadır. Kişiler apartman daireleri yerine daha geniş alana sahip olabilecekleri bu tarz evleri tercih etmektedir.

birevim faizsiz ev

İyi Bir Müstakil Ev Nasıl Olmalıdır?

Müstakil ev denildiğinde aslında kişilerin kafasında pek çok farklı görüntü canlanabilir. Sadece kerpiçten yapılmış olan bir ev de müstakil ev niteliği taşırken havuzlu ve barbekülü bir ev de müstakil olarak kabul edilmektedir. Müstakil denmesinin nedeni ise tek başına olması ve hiçbir bina ya da ev ile bağlantısının bulunmamasıdır. Müstakil ev sahibi olmak isteyen kişiler pek çok özelliği talep etmektedir. Ancak rahat ve yaşanabilir bir müstakil evde bulunması gereken özellikler aşağıda yer almaktadır.

 • Bulunduğu arsa üzerinde rahat edilebilecek geniş bir bahçeye sahip olması önemlidir. Bu sayede kişiler diledikleri etkinliği bu alanda gerçekleştirebilmektedir.
 • Kış aylarında çevresinde herhangi bir ev olmadığından dolayı mutlaka ısı yalıtımının yapılması gerekmektedir.
 • İyi bir müstakil evde mutlaka ısıtma bulunması gerekmektedir. Hem yaz aylarında hem kış aylarında klima desteği olması kullanıcılar için 01önem arz etmektedir.
 • Bahçenin büyüklüğüne göre bir havuzunun bulunması yaz aylarında serinlemek için avantaj sağlayabilir. Bu nedenle müstakil evin sahibi olan kişiler uygun ölçülerde havuz yaptırabilirler.
 • Müstakil evin yapısı oldukça önemlidir. Beton ve diğer sağlam malzemeler ile inşa edilmiş olması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle de iyi bir mimara inşa ettirilmesi gerekmektedir.
 • Prefabrik evler de müstakil ev niteliği taşımaktadır. Bu nedenle de sağlam ve depreme dayanıklı olan prefabrik evler de tercih edilebilmektedir.

Müstakil Ev Maliyeti Ne Kadar?

Müstakil ev maliyeti tamamen size bağlıdır. 2021 yılı ve inşaat malzemelerine yapılan zamlar göz önünde tutulursa 200 m2 iki katlı müstakil bir villanın tasarımı ve inşaatını kapsayacak şekilde metrekare müstakil ev maliyeti ortalama olarak 2.000 TL ile 3.000 TL arasında değişkenlik gösterir. 200 m2 oturumu olan bir müstakil ev için ortalama olarak maliyet fiyatı 400.000 TL ile 600.000 TL arasında hesaplanabilir. Bahçe peyzajı için ayrılacak alana ve yapılacak peyzaja göre maliyet fiyatları ortalama olarak metrekare başına 500 TL ile 1500 TL arasında olduğu için maliyeti 20 metrekarelik bir bahçeye 10.000 TL ile 30.000 TL arasında belirleyebiliriz.

Bu fiyatlara bakıldığı zaman fiyatlar çok yüksek gelebilir. Ancak İstanbul’da 100m2 ile 150m2 ev fiyatları 1.000.000 TL ile 5.000.000 TL arasında değiştiği düşünürsek, müstakil ev fiyatları daha uygun olduğunu düşünebiliriz.

birevim
Paylaş

7 Comments

 1. Zehra Aslan Reply

  Müstakil ev herkesin hayalidir, bende 10 yıldır uğraşıyordum ve sonunda müstakil preafabrik evimi kondurdum köyümdeki arsama 🙂

 2. Musa Keskin Reply

  Müstakil evin dediğiniz gibi geniş bir alanda olması daha güzel olur. Bahçesi, ufak bir biber salatalık yetiştirdiğiniz bir yer, birde havuz oldu mu tamamdır 🙂

 3. Musa Keskin Reply

  Müstakil evin dediğiniz gibi geniş bir alanda olması daha güzel olur. Bahçesi, ufak bir biber salatalık yetiştirdiğiniz bir yer, birde havuz oldu mu tamamdır 🙂

 4. Halil Yalçın Reply

  Müstakil evlerin en büyük problemi güvenlik. Güvenlik sorununu çözümlediğinizde müstakil evin tadı bambaşka oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

5 × 5 =