18 May, 2024

TOKİ’den Kayabaşı için Yeni Proje

TOKİ İstanbul Kayabaşı’nda yeni bir proje yapmak için çalışmalara başladı. Özellikle dar gelirli vatandaşların yaralanabilmesi için 1500 konutlu yeni projenin taksitleri 600 TL’den başlayacak.

birevim faizsiz ev

Kira öder gibi ev sahibi yapacaklarını belirten TOKİ Başkanı Ergün Turan, başvuruları altı ay içerisinde başlatacaklarını söyledi. Kayabaşı’nda yer alacak konutların fiyatları 150 bin liradan, taksitleri ise 600 liradan başlayacak. Yılardır orta gelirli vatandaşlar için durmaksızın yeni projeler geliştridiklerini söyleyen TOKİ Başkanı Turan, yaptıkları konutların yüzde 95’inin sosyal konut olduğunu, amaçlarının hiç konut sahibi olmamış vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunu ifade etti. Özellikle şehit aileleri, engelliler ve emekliler için ayrılmış ayrı bir kontenjanlarının olduğunu belirtti.

Kayabaşı’nda 20 Kat Müracaat Var
Kayabaşı için ilk olarak dar gelirli, ardında da yüksek gelir grubu için konut üretimi yaptıklarını belirten Turan, ”Bölgede bugün sattığımız konutlara 20 katı müracaat var. Demekki biz pahalıya satmıyoruz. Pahalıya satmış olsak o kadar müracaat olmaz. Kayabaşı’nda eskiden kimse konut almak istemiyordu. İlk yapılan konutlar çok zor satıldı. Ancak şimdi Kayabaşı, İstanbul’un hem 3. Havalimanına hem otoyollarına hem sanayi bölgesine en yakın yerleşim yerlerinden bir tanesi. İçinde çok büyük 2 tane park, şehir hastanesi yapılıyor. Dolayısıyla Başakşehir-Kayaşehir aksı daha da gelişecek.” dedi. Artık İstanbul’da çok ucuz konut olmaz” diyen Turan, İstanbul gibi arazi üretiminin zor olduğu yerlerde alt gelir grubu için sosyal konut üretiminde sorun yaşadıklarını vurguladı. Turan, “Şehir merkezlerinde satılan konut kuradan sonra 150 binden 400 bin liraya çıkıyor” ifadesini kullandı.

İstanbul’a 5 Bin Adet Konut
Bu yıl 60-65 bin dolayında konut inşa edileceğini, bu sayının 5 bin adetinin istanbul’da olacağı belirtildi. TOKİ Başkanı Ergün Turan, Tuzla’da arazi geliştirdiklerini, Kayabaşı bölgesinde de projelerinin olduğunu, Siliviri’de ise kamulaştırarak aldıkları arazide inşa edeceklerini söyledi.

birevim
Paylaş