21 May, 2024

2022 Vakıf Katılım Kar Payı Hesaplama

Vakıf Katılım, faizsiz kar payı işlemi yapmak isteyen müşterilerine faiz olmadan kazanç sunmaktadır. Banka tarafından sunulan bu kazanç için her katılım bankasında olan sistemler takip edilmektedir. Katılım bankası mantığı ile yapılan işlemlerde banka ve müşteri ticarete doğrudan dahil olmaktadır.

birevim faizsiz ev

Vakıf Katılım Kar payı Helal Midir?

Kar payı helal yoldan kazanılan para ile ve helal çizgilerde sunuluyorsa elbette helaldir. Fakat kar payı için yapılan işlem helal dairede kalırken, kar payı sağlanan iş helal değilse bu para haram olacaktır. Vakıf Katılım bankası helal kazanç sağlamak mantığı ile hizmet vermektedir. Bu bakımdan yapılan işlemlerin her aşamasında faizden uzak durulmaktadır.

Kar payı almak isteyen müşteriler Vakıf katılım bankasına belirli bir miktar ile başvuracaktır. Bu miktar lira ya da dolar veya altın türünden olabilir. Yatırım yapılacak olan miktarın türü tamamen müşteriye bağlıdır. Banka tarafından alınan bu meblağ helal alanlarda yatırım amacıyla kullanılır. Müşterilerden alınan bu para ile içki ya da farklı haram işler kesinlikle yapılmaz. Daha sonra banka tarafından işletilen miktar ölçüsünde müşteriye belirli bir pay verilmektedir.

Vakıf Katılım TL Cinsinden Kar Payı Hesaplama

Lira ile yatırım yapmak isteyenler için Vakıf Katılım bankası müşterilerine internet üzerinden hesaplama aracı sağlamaktadır. Bu araç için para birimi kısmına TL yazmak lira olarak kar payı hesaplamayı sağlayacaktır. Burada yapılacak seçim sonrasında ise ana para kısmı yer alacaktır. Bu bölümde yatırılacak olan miktar girilecektir. Ana para kısmından sonra ise Vakıf Katılım kar payı hesaplama aracında vade seçeneği yer alır.

Vakıf Katılım kar payı için müşterilerine aylık bazda 2 seçenek sunmaktadır. Bunlar 3 aylık, 6 aylık olarak bulunur. Yıllık olarak ise Vakıf Katılım bankası müşterilerine 1 yıl ve üzeri şeklinde seçenek sunmaktadır. Bu seçenekler ile gerekli işaretlemeler yapılır. Yapılacak olan seçimler aylık ya da yıllık kar payınızı ortaya çıkaracaktır.

Vakıf Katılım Bankası Kar Payı Neye Göre Değişir?

Vakıf Katılım bankası kar payı hesaplarken verilen paylarda değişiklikler olabilir. Bu değişiklikler yatırılan miktara göre ya da vade sayısına göre olabilir. Aynı zamanda yatırım yapılacak olan paranın cinsi de Vakıf Katılım kar payı oranlarına etki etmektedir. Banka lira cinsinden yapılan yatırım için daha az dolar cinsinden yapılan yatırım için daha fazla kar payı verebilir.

Vakıf Katılım bankası tarafından yapılan hesaplamalarda verilen kar payı oranları aynı günün sonunda verilen oranlardır. Müşteriler için dağıtılan kar payları banka tarafından o gün için belirlenir. Yani banka tarafından hesaplama aracında karşınıza çıkan kar payı oranları gelecek için bir söz bildirmez. Ertesi gün için kar payı oranlarında düşüş ya da yükseliş söz konusu olabilir ya da değişme olmaz.

birevim
Paylaş