24 April, 2024

Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkuller

Tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de birçok vatandaş ev veya daire sahibi olmak ister. Bankaların elde ettiği gayrimenkuller ile bu isteğinize oldukça kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Banka da ipotekli gayrimenkulleri bir süre sonra satışa çıkarır. Bu ipotekli gayrimenkuller fiyatının yarısına ihaleye çıkar. Bu ihaleyi kazanır iseniz oldukça uygun fiyata gayrimenkul sahibi olabilirsiniz. Zamanın da ödeme yapılmayan ev ve iş yerleri bankalar tarafından satışa konuluyor. Bu satışlar ile internet üzerinden ihale düzenleniyor. İhale katılmanız için tabi ki belli ama ufak şartlar mevcuttur. Bu şartlara uyduğunuz takdir de ihaleye katılmanızın önünde hiçbir engel kalmıyor. Ziraat bankası satılık gayrimenkulleri bazı işleyişi vardır. Teminat bunların en başında gelmektedir.

birevim faizsiz ev

Ziraat Bankası Gayrimenkul Aşamaları

Ziraat bankası üzerinden gayrimenkul satın almaya karar verdiniz. Karar verdikten sonra belli başlı aşamalardan geçerek ihaleye katılabilirsiniz. Öncelik ile yapmanız gerekenlerden bir tanesi alacağınız gayrimenkulün değerinin yüzde 6 oranında bankaya teminat yatırmanızdır. Bu yatırma işlemi ülkenin tüm şubelerine yapılabilmektedir. Ayrıca teminat yatırma işlemini yaptıktan sonra geriye bankaya gidip gayrimenkul sözleşmesini imzalamanız gerekiyor. İmza işlemi bittikten sonra ihaleye katılmanız için herhangi bir sorun kalmıyor. Artık tek yapmanız gereken ihaleye katılmak ve istediğiniz daire ve dükkan çok uygun fiyata sahip olmak. Satın alacağınız gayrimenkule birden fazla kişi teklif verebilir. Bu durum oldukça sık karşılaşılan bir olaya karşımıza çıkar. İhaleye girdiğiniz de sizden daha fazla teklif veren kişinin teklifinin üzerine çıkabilirsiniz aynı bir açık arttırma mantığı ile süreç işlemektedir. Buradaki en önemli detay ihale girmeden yatırdığınız teminattır. Herhangi bir sebep ile ihaleyi kazanamaz iseniz yatırdığınız teminatı yine ülkenin herhangi bir Ziraat bankası şubesine giderek geri alabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında ihale sürecinden sonra gelen aşamadır. Eğer kazandığınız bir ihaleyi belli bir süre içerisinde ödeme yapmaz iseniz banka ihaleyi iptal etme hakkına sahiptir. İhale ödeme yapmadığınız taktir de iptal edildi ise yatırdığınız teminatı ne yazık ki geri alamıyorsunuz. Ne yazık ki yatırdığınız teminatta yanıyor. Eğer kazandığınız ihalenin bir bölümünü nakit olarak ödeyebilir iseniz kalan kısmını kredi çekerek ödeme yapma şansınız olabiliyor. Bu durumda tapunuzu alabiliyorsunuz.

Ziraat Bankası Gayrimenkul Satın Almak İçin Gerekli Belgeler

Ziraat bankası üzerinden gayrimenkul satın almaya karar verdikten sonra herhangi bir şubeye gidip bazı evraklar ile başvurmanız gerekmektedir. Bu evraklar kişisel başvuru için sadece kimliğiniz ile başvuru yaparak bu süreci başlatabilirsiniz. Eğer tüzel bir başvuru yapacak iseniz yanınız da mutlaka sicil belgesi, yetkili olduğunuza dair herhangi bir imzalı belge, imza bu belgeler ile ülkenin herhangi bir yerindeki Ziraat bankası şubesine başvuru yaparak ihale sürecine başarı girebilirsiniz.

birevim
Paylaş