21 May, 2024

Tasarruf Finans Firmalarıyla Banka Arasında Farklar

En basit mantıkla banka çalışanı ve tasarruf finans firmaları çalışanları aynı yetkinliklere sahiptir.  Yatırım bankacılığı ve kurumsal finanstan nicel finans ve veri analitiğine kadar, sonunda hedeflenen uzmanlık ve iş ne olursa olsun, gelecekteki profesyonel ortamda gerekli bilgi ve becerilere sahip olunur.  Bu tanımdan yapılan işin aslında birbirinden farklı olmadığını görebilirsiniz.

birevim faizsiz ev

Ancak uzmanlığının yansıra banka ve tasarruf finans firmaları arasındaki en büyük fark elbette bankanın faiz ile işlem yapması ve tasarruf finans firmalarını ise faizsiz işlem yapma özelliğidir.

Hayatımızın içinde Birikimlerin olması çok iyi bir avantajdır.  Aynı zamanda akıllıcadır. Daha büyük satın alımlar için para biriktirebilmeniz veya acil bir durumda kullanabilmeniz için paranızı biriktirmek en iyisidir.  Ancak diyelim ki ev almaya karar verdiğiniz bu paranızı nerede kullanacaksınız? Ve hangi firmalar ile yola çıkacaksınız?

Bireyleri, kurumsal kuruluşları, finansal kurumları ve devlet kurumlarını içeren önemli ve çeşitlendirilmiş bir müşteri tabanına hem bankalar hem de tasarruf finansman firmaları sahiptir. Ve bu kurumlar geniş bir Kredi yelpazesi sunar. Ancak hangisi sizin için en avantajlı seçenektir? Gelin inceleyelim.

Faizsiz Finansman Firmalarının Özellikleri

Özel finans kurumları buna tasarruf finans firmaları diyebiliriz. Tasarruf sahiplerinden topladıkları fonları faizsiz finansman prensipleri dahilinde kullanıyor.  Firmalar genelde sermayelerine ve uzmanlık alanlarına göre ticaret veya sanayide bu fonları değerlendiriyor.

Fonlar farklı para birimlerinde toplanabiliyor. Kar ve zarar sahipleri ile paylaşılabiliyor. Faizsiz finansman firmalarının bazıları ise faizsiz kredi, ev ve araba alınabilmesi için verebiliyor.

Faizsiz finansman şirketleri aracılığı ile; peşinatsız, kire öder gibi, faizsiz vb.  Birçok avantajla ev, araba ya da iş yatırımı yapabilirsiniz.

Hizmet bedeli olarak banka faiz oranları ile karşılaştırılamayacak cüzi bir tutar karşılığı ev, araba ya da iş ihtiyaçlarınızı sağlar.  Dilerseniz 14 gün içinde sözleşmeden cayma hakkınızda saklıdır.  Her ekonomi grubuna özel kampanyalar ve ödeme modelleri sunarak her vatandaşa ulaşır. Şimdi artık yeni çıkan yasa ile de devlet denetimi ve güvencesindedir.

Bankaların Özellikleri

Paranıza kolay erişimin yanı sıra faturaları ödeme, hızlı transfer yapma ve bakiyelerinizi yönetme yeteneği istiyorsanız, bazı banka hesabı özellikleri vazgeçilmezdir. Özellikle faizsiz finansman firmaları ile karşılaştırırken borç verme yani kredi özelliği üzerinde duracağız. Bankalar kredi kullandırırken riskleri göz önüne alarak faiz alır ve bu faiz oranı genellikle vadenize göre değişkenlik gösterebildiği gibi zaman zaman da emekli vb.  Unvanlarınıza göre değişebilir.

Ev alırken yapmanız gereken %20 peşinata sahip olmanızdır. Görüldüğü üzere kredi anlamında tasarruf finans firmaları ile bankalar arasında oldukça büyük bir fark vardır.  Elbette BDDK bankaları da denetlemekte ve takip etmektedir. Ancak vade oranları sınırlıdır.  Ev alımlarında vade 120 ayı geçmemektedir.  Oysa tasarruf finans firmalarında ödeme tutarını siz belirlersiniz. Birincil banka veya kredi birliği hesabı seçerken akılda tutulması gereken şey, sigortalı olup olmadığıdır.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

three × 1 =