21 May, 2024

Çelik Fiyat Listesi! Temmuz 2020 Boyut ve Çeşitlerine Göre Çelik Fiyatları

Bugün, neredeyse tüm endüstrilerin önemli yapısal çelik uygulamaları vardır. Endüstri ekipmanından bitmiş ürünlere kadar her yerde yapısal çelik kullanılır. Binalar, köprüler, yüksek binalar ve depolar yapısal çelik profiller kullanılarak yapılır. Endüstri uzmanları, inşaat için diğer tüm yapı malzemelerine göre yapısal çelik kullanımını tercih eder. Bu temel olarak yapısal çeliğin sağladığı sayısız faydadan kaynaklanmaktadır. Ancak dünyadaki her şey gibi, yapı yapılarında yapısal çelik kullanmanın bazı dezavantajları vardır. Burada yapısal çelik yapıların avantaj ve dezavantajlarına odaklanacağız.

birevim faizsiz ev

İnşaat sektöründe yukarıda detaylı anlattığımız şekilde oldukça yoğun kullanılan çelik, pandemi sürecinde fiyat değişikliği yaşayan malzemelerden biri oldu. .

Yapısal Çelik Yapıların Avantajları, Neden Çelik Kullanmalıyım ?

 • Çelik gerilebilir. Yüksek ağırlık oranına sahiptir, yani birim kütle başına yüksek mukavemete sahiptir.Dolayısıyla, genel yapı ne kadar büyük olursa olsun, çelik profiller diğer yapı malzemelerinin aksine küçük ve hafif olacaktır.
 • Çelik kolayca imal edilebilir ve büyük çapta üretilebilir. Çelik profiller mağaza zeminlerinde saha dışında üretilebilir ve daha sonra yerinde monte edilebilir. Bu zaman kazandırır ve genel inşaat sürecinin verimliliğini artırır.
 • Yapısal çelik çok esnektir. Özelliklerini değiştirmeden herhangi bir şekle kalıplayabilirsiniz. Tasarıma göre tabakalara dönüştürebilir veya tellere dönüştürebilirsiniz.
 • Yapısal çelik diğer yapı malzemelerine göre nispeten ucuzdur.
 • Çok dayanıklıdır.Yapısal çelik yapılar deprem, fırtına ve siklon gibi dış baskılara dayanabilir. İyi yapılmış bir çelik yapı, iyi korunursa 30 yıla kadar sürebilir.

Temmuz 2020 Boyut ve Çeşitlerine Göre Çelik Fiyatları

Çelik kütlesi ile sert ve güçlü olmasını yanı sıra ucuz ve geri dönüştürülebilir bir yapıdadır. Isı, soğuk vb ayarlanabilir bir yapıya sahiptir.

Koronavirüs yani pandemi sürecinde işlere ara verilmesi ile ekonomi piyasası oldukça hareketli bir süreç yaşadı. Bu dönemde birçok sektör gibi çelik sektörüde oldukça etkilendi.  Dolar yükseldiğinde hepimiz biliyoruz ki hiçbir piyasa dengede kalamıyor.

2020 Temmuz Dönemi Çelik Fiyatları

Dövizin yükselmesi ile dalgalanan sektör yavaş yavaş Haziran ayı itibarı ile dengesini bulmaya başladı. Temmuz ayına girdiğimiz bu aylarda dalgalanmalar en alt düzeye indi.

Yapı malzemelerinde kur oturunca üretim sürekliliği başladı ve normalleşme süreci ile fiyatlar netlik kazandı.

Çelik ile ilgili sizin için fiyatları araştırdık, işte çelik fiyat listesi; farklı kullanım alanları ile oluşturulan Temmuz listesi ile ilgili tüm detaylar aşağıdadır;

Çeşitlerine Göre Çelik Fiyat Listesi

 • 12-14-16-18 mm. (2887 türk lirası + KDV 20)
 • 100 mm( 3270 türk lirası + KDV)
 • 130 mm-260 mm (3455 türk lirası + KDV)
 • Platina 200×405 mm 3610 (3610 türk lirası + KDV)
 • Platina 200-405×20-80 mm (3370 türk lirası + KDV)
 • Platina 410-520×20-80 mm (3680 türk lirası + KDV)
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

eighteen − 11 =