24 April, 2024

Dikdörtgen Salonları Dekore Etmenin Yolları

Evlerin doğru bir şekilde dekore edilmesi bambaşka bir hava verir. Doğru konumlandırma ve mobilyaların doğru seçilmesi sayesinde en biçimsiz bir ev bile hayalleri süsleyen bir mekana dönüşebilir. Misafirlerin ağırlandığı, artık oturma odası olarak bile kullanılan salonların dekorasyon modelleri ayrı bir anlam kazanıyor.

birevim faizsiz ev

Salonu İkiye Bölün

Dikdörtgen salonları doğru bir şekilde dekore etmek için uzunluğu ortadan kaldırmak gerekir. Bunun için de salonu görünmez bir çizgiyle ikiye bölün. Salon dekorasyonu için gerekli olan bu durum yaşam alanı ile misafir alanını birbirinden ayırır. Salonun bir bölümünü günlük yaşam için uygun hale getirebilirsiniz. Televizyon izleme alanı olarak da kullanabileceğiniz yaşam alanını canlı çiçeklerle süsleyerek daha da cezbedici hale getirebilirsiniz. Diğer karede ise misafirlerinizi ağırlayacağınız temek masası ve koltukları konumlandırabilirsiniz. Böylelikle misafirleriniz salonunuzun belirli bir bölümüne yoğunlaşacaktır.

Mobilyalarınızı Doğru Seçin

Salonunuzun kullanıma en az uygun olan bölgesini canlandırmak için söz konusu bölgeye köşe koltuk takımı yerleştirebilirsiniz. Böylelikle salonunuzun en az kullanılan bölgesi bir anda en sık kullanılan alanı haline gelir. Eğer salonunuzun hatları çok keskinse mobilya seçiminde oval parçaları kullanabilirsiniz.

Keskin hatlara sahip olmayan mobilyalar köşelerin sertliğini kırarak dikdörtgen algısını yıkacaktır. Salon için pratik fikirler arasında dar olan duvarın boydan boya ayna ile kaplanması vardır. Dikdörtgen salonların dar açılı köşelerini ferahlatmak için enine uzun olan bölümlerden birini boydan boya ayna ile kaplayabilirsiniz. Böylelikle bir anda mekan büyüyecek ve dar alanın kasveti yok olacaktır.

Zıt Tasarımları Kullanın

Dikdörtgen salonları dekore ederken dikkat etmeniz gereken şey algıyı dağıtacak tasarımların yerleştirmesini yapmanızdır. Örneğin tam köşeye yuvarlak bir masa takımı koyduğunuzda söz konusu keskinlik yok olacaktır. Bunun yanı sıra perdeleri de gizleyici olarak kullanabilirsiniz. Dekorasyon yaparken sadece pencerelerin bulunduğu alanlara perde takmak zorunda değilsiniz. Dekorasyonunuzu canlandırmak için penceresi olmayan bir çerçeve veya doğa manzaralı büyük bir tablo yerleştirerek etrafının perde ile süslenmesini sağlayabilirsiniz.

Dikkati farklı alanlara çekerek salonlardaki keskinliği yok etmeniz mümkündür. Dikkati salonun yapısına değil de mobilyalara, desenli duvar kağıtlarına ve ilginç aksesuarlara çektiğinizde istediğiniz temayı yakalayabilirsiniz.

birevim
Paylaş