15 June, 2024

Dresuarınızı Kendiniz Tasarlayın!

Günlük hayatta çok fazla duyulmayan mobilya isimlerinden bir olan dresuar kelimesi dilimize Fransızca’dan geçmiştir. Evlerin özellikle girişinde yani antre kısımlarında kullanılır. Düzayaklı ve çok işlevli bir sehpaya benzeyen bir mobilya türüdür.

birevim faizsiz ev

Dresuar, işlevselliği ve pratikliği ile çok tercih edilen bir mobilya çeşididir. Klasik modellerde eni dar, genişliği uzun, yüzeyi ise düz bir mobilya çeşididir. Dresuarlar en yaygın olarak kullanıldıkları antrelerde genelde evden çıkmadan alınacak eşyaları barındırırlar. Aynı zamanda anahtarlar, cep telefonları, cüzdan ve çanta gibi kişisel eşyaları da üzerine koyabilirsiniz.

Dresuar Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sizin için en doğru dresuar modelini seçerken uzun ayaklı modellere yönelmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu modellerde ki dresuarlar genellikle çok daha kullanışlı olmaktadır. Yüzeyine ulaşılması oldukça kolaydır ve aynı zamanda yerden çocuklarınızın ya da evcil hayvanlarınızın kolaylıkla ulaşamayacağı bir yükseklikte olması evin düzenini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Evinizin Tarzına Uygun Bir Dresuar Seçerken

Dresuarların oymalı modelleri, klasik mekânlar için idealdir. Fakat spor ve modern tasarımları da bulunmaktadır. Aynalı ve varaklı modelleri ise ihtişamı seven ve evlerini buna göre dekore etmiş olan kişiler için oldukça idealdir. Görsel bakımdan diğer mobilyalarla birlikte evinizin dekoruna bir bütünlük sağlar.

Dresuar Gerekli Midir?

Son yıllarda alan olarak da gitgide küçülen evlerde dresuarlara yer ayırmaya gerek duymayan insanlarla sık karşılaşmaktayız. Fakat dresuar bir ev için gerekli ve kullanışlı eşyalardan birisidir. Dresuar, hangi odada kullanılırsa kullanılsın toplayıcı özelliğe sahip oldukları için metrekare olarak küçük olan evlerde de oldukça işlevsel bir şekilde kullanılabilir. Çünkü belirli bir yerleri olmayan eşyaların yeri dresuardır. Böylece, eviniz ne kadar büyük ya da ne kadar küçük olursa olsun, hem aranan eşyaların kolay bulunması hem de evinizin tertipli ve düzenli görünmesini sağlar.

Dresuarınızı Tasarlarken Yararlanabileceğiniz Fikirler ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Nötr tondaki renkleri tercih ederek dresuarınızın arkasındaki duvarı boyayabilirsiniz. Bu sayede eviniz daha düzenli ve sakin görünür.
  • Eğer canlı bir tasarım istiyorsanız dresuarınızın arkasındaki duvarı çizgilerle veya çeşitli desenlerle boyayabilirsiniz.
  • Vintage bir görünüm için, dresuarınızı soğuk tonlardaki renklerle eskitilmiş ahşap görünümüne kavuşturabilirsiniz.
  • Eğer canlı bir tasarım istiyorsanız ve duvarı boyamakla uğraşmak istemiyorsanız, dresuarınızı renkli objelerle dekore edebilirsiniz.
  • Dresuarınızın ayaklarını metal ve altın görünümde seçerseniz, eviniz için daha asil bir görünüm elde ederseniz.
  • Antika bir görünüm elde etmek için; üstünde el oyması bulunan, mermerden yapılmış bir model seçebilirsiniz.
  • Büyük aynalar, geniş girişi olan evler için idealdir. Fakat eğer evinizin girişi dar ise, daha küçük aynalar tercih etmenizi öneririz. Farklılık açsından küçük aynaları geometrik şekillerde seçebilirsiniz.
  • Dresuarınızın ayaklarını çiçeklerle veya sarmaşık tarzında cansız bitkilerle süsleyerek ferah bahar havası yaratabilirsiniz.
birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

20 − 7 =