21 May, 2024

Konut Almak İçin Doğru Zaman Mı?

Konut almak için doğru zaman mı? sorusu yıllardan beri hep merak konusu olmuştur. Üstelik şu son günlerde bir de bankalar tarafından konut kredisi faizleri iyice düşürüldü. Bu bir strateji mi yoksa faizler iyice düşecek mi? En önemlisi şu anda kredi ile ev almak mantıklı mı?

birevim faizsiz ev

Bankaların uyguladıkları kredi faizinin oranları, son 5-6 ay içerisinde ciddi bir düşüşe geçti. Bunun en büyük sebebi kuşkusuz Merkez Bankası’dır. Geçen sezonun son çeyreğinde başlayan bankalara faiz indirimi bu düşük faizli kredi furyasını başlattı. Öyle ki Merkez Bankası bir anda 1200 puanlara kadar bankalara faiz konusunda indirim sundu. İşte bu da tam bir tetikleyici oldu.

Bankalarda sansasyonel bir şekilde geçen yıl %2 olan kredi faizini bu yıl %1’e kadar düşürdü. 2020 yılı itibariyle konut için kredi faiz oranları genel anlamda %0.79′ a kadar inmiş durumdadır. İkinci el konutlarda ise %0.89 gibidir. Yıllık olarak ise en fazla %10 gibi seviyelerde olması bekleniyor. Bu da elbette ki, ev sahibi olmak isteyen vatandaşların iştahını açmaktadır.

Konut Kredisinin Faiz Oranları Son Senelerin En Düşük Seviyesinde

Her ne kadar şu an için herşey çok güzel olsa da uzmanlara göre bu çok da uzun sürmeyebilir. Çünkü onlar gelecek aylarda durumun tersine dönebileceği belirtiyorlar. Ayrıca, ev alacakların acele etmeleri gerektiğini ve belirtildiği gibi durumun her an değişeceğini söylüyorlar. Nitekim uzmanları dinleyen birçok kişi de düşük faizli konutlar için şimdiden bankalarda yerlerini aldılar.

Fakat yoğun talep dolayısıyla mevcut konutlardaki fiyatlar bir anda artış gösterdi. Öyle ki Şubat ayında bir konutun fiyatı Ocak ayına oranla %2.29 arttı. Geçen senenin aynı ayına göre, nominal anlamda %13.94 reel anlamda ise  %1.40 oranında arttı.Türkiye genelinde m2 başına ortalama birim konut fiyat endeksi 3.060 lira oldu.

Söz konusu değer İstanbul için 5.135 lira, İzmir için 3.500 lira ve Ankara için 2.293 liraya çıktı. Konut fiyat endeksi değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla %10,12, 13,00 ve 15,94 oranlarında artış gösterdi.

Konut Kredisi Kullanımı Artış Gösterdi

Daha öncede değinildiği gibi uzmanlara göre bankalardan kredi alınıp ev sahibi olmak için doğru zaman bu zamandır. Mart ayında, uzmanları desteklercesine düşük faizlerle kredi alma oranı arttı. Mesela Şubat ayı için toplam konut satışı içinde ipotekli satışların payı yüzde 36,9 olarak gerçekleşirken bu oran Mart ayında yüzde 39,8’e yükselmış oldu.

Sadece markalı projelerden konut satın alan kullanıcıların peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranlarına göz atıldığında artış açıkça görülüyor. Buna göre Mart ayında peşinat kullanım oranı yüzde 43.44 seviyesindedir.Banka kredisinin kullanım oranı yüzde 26.18, senet kullanım oranı yüzde 30.38 olarak gözlemlendi.

Şimdilerde Konut Sahibi Olmanın Avantajları

Ev fiyatlarının anormal yükselişi, insanların ev almasına engel olmuyor. Bunun nedeni elbette ki faizlerin neredeyse sıfırlı rakamlarda olmasıdır. Fakat şu zamanda ev sahibi olmanın sadece bu avantajı bulunmuyor.

Şimdilerde konut sahibi olmanın avantajları şunlardır;

  • Her ne kadar biraz tuzlu olsa da konut konuttur. Bir daha bu faizlerle bir daha almak zordur.
  • Gelecek aylarda faizler ciddi oranda yükselecek. Bu da şu anda alınan konuttan daha pahalı harcama demektir.
  • Şu günlerde yükselen bir konutun fiyatı aslında önemsizdir. Çünkü gelecekte aynı yapı daha pahalı olacaktır.
  • Heşey bir yana konutunuz varsa, kendisi hem prim yapar hem de kira getirisi elde eder. Buna halk arasında altın bilezik de denir.

Avantajlar anlamında daha birçok neden tabiki de sıralanabilir. Profesyonellere danışarak, sizde daha birçok avantajı göz önüne alabilirsiniz. Seçim tabiki de sizin elinizdedir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

nineteen + 13 =