21 May, 2024

Dünyadaki En İnatçı 10 Ev Sahibi

Kemal Sunal’ın İnatçı filmindeki tiplemeleriyle günümüzde karşılaşıyoruz.  Dünya’nın birçok yerinde inadıyla ünlenmiş ev sahipleri bulunmaktadır. Bu inatlaşan ev sahiplerinin arasına Türkiye’de girdi. İşte inatlarıyla şehir planlamacılarını bıktıran en inatçı 10 ev sahibi;

birevim faizsiz ev

ALAADDİN DEMİREL


Önce ülkemizdeki en inatçı ev sahipleriyle başlayalım. İlk sıra Alaaddin Demirel var. İstanbul’daki en büyük kentsel dönüşümünün olduğu Fikirtepe’de evini satmayan tek kişi Alaaddin Demirel’di. Türkiye’nin gündemine oturan Alaaddin Demirel, 4 yıl boyunca evini satmamak için uğraştı. 4 yılın sonunda pes eden Alaaddin Demirel, 90 metrekareden 5 daire sahibi oldu. Ama Alaaddin Demirel’in evinden geriye ise ilginç kareler kaldı.

EMİNE KUTLUCA


Sivas’ın Kızılırmak Mahallesi’nde iki katlı müstakil evde yaşayan 82 yaşındaki Emine Kutluca’da mütahitlerle macera yaşan biri. 82 yaşındaki Emine Kutluca’nın evinin bulunduğu sokaktaki ev sahipleriyle görüşen müteahhit firma hak sahipleriyle anlaşma sağladı. Emine Kutluca ile görüşen firma, evini kat karşılığı vermek istemeyen yaşlı kadınla anlaşamadı. Firma Emine teyzenin evin bulunduğu sokaktaki diğer evleri yıkarken yaşlı kadının evinden çıkması için evin elektriğini ve suyunu kesti. Bununla da yetinmeyen müteahhit firma, Emine Kutluca’nın evinin önünde yaklaşık 5 metre yükseklikte çukur oluştu. 82 yaşındaki Emine Kutluca’nın bu durumu sosyal medyada günlerce konuşuldu. Duruma el koyan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın talimatıyla Emine Kutluca, yeni evine taşındı.

Türkiye’deki en inatçı ev sahiplerinin benzerlerine dünyanın çeşitli ülkelerinde rastlıyoruz.

AUSTİN SPRİGGS


En inatçı ev sahiplerinden biri de ABD’nin başkenti Washington’da yaşayan Austin Spriggs. Emlak patlamasının yaşandığı dönemde ABD’nin gündemine gelen Austin Spriggs, şehir planlamacıların iki milyon tekliflerini bile geri çevirdi. Şehir planladıkların şehir merkezindeki daire ve ofis inşasını fırsat bilen Austin Spriggs, uzun süre binayı satmadı. Daha fazla para kazanmayı planlayan Austin Spriggs, beklediğini bulamadı. Daha büyük tekliflerle şehir planlamacıları pes ettiren Austin Spriggs, bankaların baskılarına daha fazla dayanamadı. Austin Spriggs, binasını 2011 yılında 750 Bin dolara sattı.

ALTIN KARTAL


İnatçı ev sahiplerinden bir diğer ABD’li ise 65 yaşındaki İshmael Bermudez. Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinin ikinci büyük kenti Miami’de yaşayan ve Altın Kartal olarak da bilinen İshmael Bermudez neredeyse 50 yıldır, kutsal bir kızılderili bölgesi üzerinde kurulu olduğuna inandığı evinde yaşamaya devam ediyor. Şehir planlamacıların evine karşılık olarak bir milyon 800 bin dolarlık teklife rağmen Bermudes, kutsal mezara dokunulmayacağı güvencesi verilmemesi nedeniyle evini satmıyor.

EDITH MACEFIELD


İnatçı Amerikalılar sıralamasında 3. sırada Edith Macefield yer alıyor. 84 yaşındaki Edith Macefield, Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington eyaletinde bulunan Seattle kentindeki evini uzun süre satmadı. Küçük iki katlı bir evde yaşıyan Edith Macefield’in kapısında küçük evler büyük inşaatlara dönüştüren bir yatırımcı, iyi bir teklifle kapısına dayandı. 84 yaşındaki Edith Macefield, milyonlarca dolar teklifi geri çevirdi. Yaşlı kadını ikna edemeyen yatırımcı sonunda planladıkları alışveriş merkezini Edith Macefield’in evinin çevresine yaptı. Edith Macefield, eczane ve market alışverişlerini yapan inşaatın şantiye şefi Beri Martin ile hiç beklenmedik bir arkadaşlık kurdu. Edith Macefield, 2 yıl sonra hayatını kaybetti. Evini ise arkadaşı Berry’e bıraktı.

Ve en inatçı ev sahipleri listemizde son 5’liyi Çinliler oluşturuyor. Yaklaşık 1,5 milyar insanın yaşadığı Çin’de inatçı ev sahiplerinde sayısıda bir hayli fazla…

BAY YANG


İlk sırada Bay Yang var. Üç katlı evi, Çin’de yapılması planlanan teknoloji parkının tam ortasında olan Yang ve ailesi, yetkililer evin yıkılmasına uzun süre direndi. İnatçı Çinliye rağmen inşaat çalışmaları başladı ve bay Yang’ın evi koca çukurun içinde kaldı. Çevresindeki evlerin yıkılmasından dolayı Yang ve ailesi elektrik ve susuz kaldı. İnşaat firmasının bu tavırlarına rağmen Yang ailesi yılmadı. Elektrik olmadığı için Yang ailesi, aydınlanma için mum ve gaz lambası kullandı. Yang ve aile üyeleri, su ihtiyaçları içinde her gün 1 KM yürüyerek evlerine su taşıdılar. Yanglar ve şehir planlamacıları bir anlaşmaya varamadı.

YE TAN VE SHEN


Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de yaşayan 72 yaşındaki Ye Tan ve 71 yaşındaki eşi Ye Shen’ini de inatları onları en inatçı ev sahipleri listesine girmelerine neden oluyor. Çin in Dongying şehrinde yaşayan Çinli çift, 2014 yılında yeni bir otoyol planlanınca bütün komşularının yapılan ödeme miktarlarını kabul etmeleri sonucunda bölgede yaşayan tek aile oldular. İnatçı çift yüzünden uzun süre aksayan projeyi daha fazla geciktirmek istemeyen yetkililer, Ye Tan ve Shen’inin evinin iki yanından geçirerek şekilde oto yolu inşa etti. Otoyoldan geçen küçük araçlar, evin yanındaki toprak yolu kullanmak zorunda kalıyorlar.

WU PING VE YANH WU


İnatçı Çinlilerden biri de Wu Pıng ve kocası Yang Wu. 2004 yılından 2007 yılına kadar şehir plancıları canından bezdiren Çinli çift, Çin’nin Zijin Chengden yaşayor. Wu Pıng ve kocası Yang Wu, bölgede yıkılan 280 konut sahibinin aksine yetkililerle mücadele etti. Wu Pıng ve kocası Yang Wu’nun evide diğer inatçı ev sahiplerinde olduğu gibi ev bir ada gibi izole edilerek inşaata devam edildi. Wu Pıng ve kocası Yang Wu 2007 yılında şehir planlamacıları ile anlaştı ve bina yıkıldı.

LEE YAN


İnatçı Çinliler listesinde son iki ev sahibi de diğer inatçı ev sahiplerinden farklı değil. Sadece Çin’nin Guangxi Zhuang özerk bölgesinde yaşayan Lee Yan hariç. Yaklaşık 167 yıllık olan evde yaşayan Lee, çevresindeki bütün evler yıkılmasına rağmen büyük dedesinden kalan bu evi terk etmiyor. Lee, aile yadigarına sahip çıkarken bütün teklifleri reddetti. Şehir planlamacıları da çözüm olarak projeyi Lee’nin evin etrafına yaptı.

LUO BAOGEN


İnatçı ev sahipleri listesinde son isim ise Luo Baogen. Onun da hikayesi diğerlerinden farklı değil. Ancak, Luo Baogen ve eşi evlerinin yıkılmasına izin vermedikleri gibi diğer apartmanlarında yıkılmamasına neden oldular. Yeni otoyol çalışmalarına engel olan yaşlı Çinli çift, uzun süren inat edince Çin yönetimi de yeni otoyolu inşa etti. Luo ve eşi, nihayet taşınmayı kabul etti ve ardından evi derhal yıkıldı.

birevim
Paylaş