15 June, 2024

Emlak Bankası ‘Emlak Bank’ Olarak Geri Dönüyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘100 Günlük Eylem Planı’ kapsamında yaptığı açıklamada, 3 Temmuz 2001 tarihi ile Resmi Gazete’de yayımlanan karar kapsamında bankacılık yapma yetkisi sona erdirilen ve tasfiye kararı verilen Emlak Bankasının, yeniden faaliyete geçirileceğini açıkladı.

birevim faizsiz ev

Türkiye Emlak Bankası, ‘Emlak Bank’ olarak yeniden faaliyete başlayacak. Emlak Bankası daha çok ‘konut, arsa ve gayrimenkul’ ağırlıklı olarak çalışacağı belirtildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, AA muhabirine konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kurum, atıl durumda ve tasfiye halinde olan Emlak Bankasının yeniden güçlendirileceğini ve ekonomiye kazandırılıcağını duyurdu. Çalışmalarını süretli bir şekilde sürdürdüklerini söyleyen Kurum,  Bankamızın olağan genel kurul toplantısını 3 Eylül 2018’de İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda ivedilikle yönetim kurulunu da belirledik. İnşallah yıl sonuna kadar Emlak Bankası faaliyetlerine başlayacak. Böylece Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi konut, arsa ve gayrimenkul ağırlıklı çalışacak, katılım bankacılığındaki markamızı ‘Emlak Bank’ olarak ortaya koyacağız.” ifadelerini kullandı. Bankanın faaliyet amacına ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bankanın amacını faizsiz bankacılık ilkeleri çerçevesinde katılım bankalarının yapabilecekleri her tür işlemi yürütmek olarak belirledik.” ifadesini kullandı.

Bankanın Genel Müdürü: Deniz Aksu

Yapılan yönetim kurulu toplantısı ile Genel Müdürlük görevine Albaraka Türk Katılım Bankası Kredi Riskinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Deniz Aksu getirildi. Bankanın merkezi İstanbul, yeni ünvanı “Türkiye Emlak Katılım Bankası Anonim Şirketi” kısa adıyla “Emlak Bank” olarak belirlendi. Toplantı kapsamında, Emlak Bank tarafından yapılabilecek iş ve işlemler listelendi. Buna göre:

  • Katılım fonu kabulü, nakdi, gayri nakdi her cins ve surette kredi verme işlemleri.
  • Yurt içi ve yurt dışından fon toplama, hesaplar açma, borç alma, avans kabul etme işlemleri
  • Bankalar, finansal kuruluşlar, şirketler ile yurt içinde ve yurt dışında ortaklık veya kar-zarar ortaklığına girişilmesi veya sair her türlü surette iş birliği veya iştirakte bulunulması ve bu maksatla fonlar teşkil veya temin edilmesi.
  • Yürütülen faaliyetler çerçevesinde yurt içinde veya yurt dışında, ham veya mamul madde, makine, ekipman, teçhizat, uçak, gemi ve taşınır mülkiyetine konu olabilecek her türlü mallar ile arsa, arazi, bina ve taşınmaz mülkiyetine konu olabilecek her türlü mallarla ilgili satım, trampa, bağış, takas, inşa, işletme ve benzeri işlemleri ve ilgili tescil, beyan, şerh, terkin, fek, değişiklik, düzeltme ve diğer her türlü işlemler

 Emlak Bank Genel Müdürü Deniz Aksu Kimdir?

Bankacılık hayatına 1995’te Pamuk Bank’ta Kurumsal Portföy Yöneticisi olarak başlayan Deniz Aksu, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunudur. Yapı Kredi Finansal Kiralama Anonim Ortaklığı’nda Bursa Bölge Müdürlüğü görevini 1997 yılında üstlendi. 1998 – 2008 yılları arasında CitiBank’ın Ticari Bankacılık Biriminin kuruluşunda ve faaliyete geçme süreçlerinde Kurumsal ve Ticari Bankacıllık Satış Başkanı olarak görev yaptı.

Ardından 2008 yılında HSBC’de Kıdemli Şube Müdürü olan Aksu, 2012’DE Albaraka Türk’te Kurumsal Pazarlama Birimi’nde Birim Müdürü olarak görev yaptı. 2017 yılında Kredi Riskinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı.

birevim
Paylaş