16 June, 2024

Emlak Komisyonlarına Düzenleme

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, emlakçıların alacağı komisyonlarla ilgili düzenlemeye gidileceğini duyurdu. Hazırlanan taslak mevzut şekli ile kabul edilirse emlakçılar alım satımda satış bedelinin yüzde 3’ünden, kiralamada ise 1 aylık kiradan daha fazlasını talep edemeyecekler. Yeni taslakla birlikte vatandaşın yüzü gülecek, cebinden daha az para çıkacak.

birevim faizsiz ev

Emlak Ofisleri Sıkıntıya Düşer
Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, yeni düzenleme ile emlak ofislerinin yaşayabileceği sıkıntıları açıklarken “Şu an 500 bin TL’lik bir evin satışında emlakçıya satıcı 17 bin 700 TL ödüyor. Alıcı da aynı rakamı ödüyor. Toplamda rakam 35 bin 400 TL. Emlakçı elde ettiği bu paranın yüzde 20’sini de kurumlar vergisi olarak yine devlete ödüyor. Satışların yüzde 75’inde alıcıyı ayrı, satıcıyı ayrı emlakçılar temsil ettiği için rakamı aslında 15 bin TL artı KDV olarak düşünmek daha doğru olur. Bu anlamda 500 bin TL’lik ev bizim aracılığımızla satıldığında, bunun yüzde 9’u isim hakkı olarak asıl markaya ödeniyor. Bu da 1.350 TL. Geriye 13 bin 650 TL kalıyor. Bunun yarısını ofis yarısını da emlak danışmanı alıyor. Yani emlak danışmanı bir satıştan aslında 6 bin 825 lira kazanıyor ve yılda ortalama 3 satış yapıyor. Yani şu anda yıllık kazancı ortalama 18 bin 500 lira. Taslağa göre örneklediğimiz kazanç en iyi ihtimalle yarıya düşürüldüğünde ofisin işletme maliyetleri, danışmanın pazarlama ve tanıtım maliyetleri direkt kesilmiş olacak. Bu rakamlarla sektöre nitelikli insan kazandırmayı bırakın, nitelikli insanların sektörden çıkması sonucu doğar. Hiç kimse maliyetini bile çıkaracağı kazanç elde edemez, emlak ofisleri, master franschiseları kapatır ve nitelikli danışmanlar da bu işi bırakır ve durum neredeyse sektörün yok olmasına kadar gider.” şeklinde ifade ediyor.

100 Bin Yasal Olmayan Ofis
Diğer yandan yasal olmayan emlak ofisleri ile ilgili olarak İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa komisyon bedeleleri üzerinde uzlaşma sağlanabileceğini asıl sorunun illegal çalışanlar olduğunu söyledi. Yalnızca İstanbul’da kayıtlı 10 bin emlak ofisinin olduğunu, toplamda ise bu rakamın 100 bini aştığını belirtti. Aşa “Kapıcı, bakkal hepsi emlakçılık yapıyor. Bu kişiler hem kayıtdışı ekonomi yaratıyor, hem de vatandaşı kandırıyor. Taslakta taşınmaz ticareti yetki belgesiz yapılamayacak deniyor ama gerçekçi bir yaptırım yok” diye konuştu.

Emlak Ofisi Açmak İçin Gerekli Şartlar
Yeni taslağa göre işletmeyi temsil eden kişinin e az lise mezunu olması gerekliliği aranacak. İşletmeyi temsil edecek kişinin mesleki yeterlilik belgesine veya emlak yönetimine ilişkin ön lisans diplomasına sahip olması gerekecek. Emlka ofisinde satış personeli olarak çalışmak isteyenler için de emlak ve emlak yönetimine ilişkin ön lisans veya lisans diploması şartı aranacak. Eğer diploma yoksa mesleki yeterlilik belgesi istenecek. Nizamettin Aşa, emlak danışmanlığı için bu belgenin altyapısının bulunmadığını, var olmayan bu altyapının taslağa konulduğunu belirtiyor.

 

birevim
Paylaş