16 June, 2024

Ev Hayali Kurmaya Son!

Kirada oturmanın oldukça fazla olumsuzlukları ve kiracı için birçok dezavantajı bulunmaktadır. Bu sebeple kirada oturan hemen herkes ev sahibi olmanın hayalini kurar. Kısıtlı gelirler ne yazık ki ev sahibi olmayı engelleyen faktörlerin başında gelir. Konut kredisi faizleri de ev sahibi olmak isteyen kişilerin ne yazık ki hayallerini karartan nedenlerden birisidir. Ekonomideki dalgalanmalar, döviz kurundaki değişmeler ne yazık ki faiz oranlarını oldukça fazla etkilemektedir. Bu sebeple ev sahibi olma hayalleri hep ertelenen bir unsur olmaktadır.

birevim faizsiz ev

Ancak son yıllarda özel inşaat firmalarının sağladığı ödeme kolaylıkları ile ev sahibi olmak isteyen herkes için uygun seçenekler ortaya çıkmaktadır. Ayrıca devletin ve bankaların sağladığı bir takım kolaylıklar ödemeleri kolaylaştıran faktörler arasında yer alır. Bu seçenekler şunlardır:

– Peşinatsız ev almak: Ev sahibi olmak isteyen kişiler herhangi bir peşinat ödemeden aylık kira öder gibi ev sahibi olabilmektedir. Ancak peşinatsız ev alımlarında belirli bir faiz oranı uygulanmaktadır ve bu durumda hem evin fiyatını arttırmakta, hem de ödemelerin süresini uzatmaktadır. Ancak bazı özel firmalar evin değeri üzerinden bir kaç çeşit taksit imkânı ile de ödeme seçeneği sunmaktadır. Bu sayede hem peşinat hem faiz ödemeden kolaylıkla ev sahibi olunabilmektedir.

– Faizsiz ev almak: Faiz ödemeden ev sahibi olma seçeneklerinin başında nakit alımlar gelmektedir. Nakit olarak alınan evlerde faiz ödemez hatta pazarlık yaparak evi değerinden daha da uygun fiyatlara alabilirsiniz. Ayrıca bazı firmaların yaptığı ödeme kolaylıkları ile ödemelerinizi parça parça yapma imkânınız da bulunuyor. Ödeme seçenekleri tamamen sizin ve inşaat firmasının arasındaki anlaşmaya bağlı olmaktadır.

Son yıllarda bankalarda konut kredilerinin faiz oranlarındaki yüksek rakamlar kişileri kredi kullanarak ev sahibi olma konusunda oldukça korkutmuştur. Ancak son zamanlarda bazı bankaların inisiyatif kullanarak faiz oranlarını aşağı çekmesi ile birlikte ev sahibi olmak isteyenler tekrardan banka kredilerine yönelmişlerdir.

Uygun bir faiz oranı ile ev sahibi olabilmek için gereken en önemli şey kredi notunuzun yüksek olmasıdır. Bankaya göstereceğiniz ipotek ile kolaylıkla konut kredisi çekilebilmekte ve ev sahibi olunabilmektedir. Banka ödemeleri genellikle kira tutarlarında tutulup, kişileri zorlamayacak rakamlar olarak belirlenmiştir.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

15 − 7 =