17 July, 2024

Faizsiz Ev Almak İsteyenlere Devlet Güvencesi Müjdesi!

Özellikle bankaların faiz oranları sebebi ile ev sahibi olmak isteyenler farklı çareler arıyorlar. Sektörde birçok faizsiz konut satışı yapan şirket bulunuyor. Bu şirketlerin güvenliği sorgulanırken hükümet tarafından tüketiciyi korumak adına devlet güvencesi gündeme geldi.

birevim faizsiz ev

Faizsiz finansman şirketleri tarafından ülkemizde özel şirketler tarafından yürütülen diğer adı ile faizsiz konut sistemi avantajları göz önüne alındığında tercih edilebilir gibi görünüyor. Ancak güvenlik konusunda tüketicinin içi rahat değil!  Faizsiz Konut sistemi ile ilgili devlet güvencesi müjdesi tüketici kanadında bir rahatlamaya sebep oldu.

Faizsiz Finansman Kredileri İle İlgili Devlet güvencesi geliyor!

Ülkemizde 2007 yılı itibarı ile Mortgage Yasal düzenlemeleri ile tüm konut kredileri mortgage kapsamına alınmıştı. Banka Kredileri İle Nasıl Ev Alınır?

Bankalar tarafından verilen kredilerde; konut kredisi alındığında ticari nitelikte gayrimenkuller hariç, satın alınan konutlar teminat olarak alınıyor. Ve kredi ödemesinin bitmesinin ardından ipotek kaldırılabiliyor. Ve hepimizin bildiği gibi bankalar değişken veya sabit faiz oranları uygulayabiliyor.  Taksit tutarı sabit kalır ve erken kapamada  %2 komisyonu ödenir.  Banka kredisi ile konut almak isterseniz en az %20-25 oranında peşinata sahip olmanız gerekmektedir.

Banka kredilerine göre faizsiz finansman konut kredilerini bu denli cazip kılan peşinatsız konut sahibi olabilme seçeneğidir.  Tüketiciler, faizsiz konut kredisi avantajlarıyla; uzun vadeler ve düşük aylık ödemeler yaparak adeta kira öder gibi konut sahibi olma avantajlarına sahiptir.  Faizsiz konut finansmanı ile 20 yıla kadar vadelendirme yapılabilmektedir.

Faizsiz Finansmanda 50 Bin Katılımcı Var

Faiz birçoğumuz için dinen caiz değil ve bu hassasiyete yanıt veren en uygun sistemlerden biri faizsiz finansman şirketleridir.  Özellikle dini hassasiyetin dışında ahlaken yüksek faiz oranlarını yüklenmek istemeyen tüketiciler de faizsiz konut sistemini tercih ediyor.  Ek faiz yükü altına girmeden ev sahibi olabiliniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Elvan Faizsiz Finansman şirketleri ile ilgili BDDK’ nın çalışma yaparak sektörde düzenlemelere gidileceği müjdesini verdi.  Sn. Elvan ortak akılla gerekli düzenlemelerin yapılacağını açıkladı.

Faizsiz Finansmanda devlet güvencesi müjdesi; sadece tüketiciyi değil, 30 yılı aşkın süredir sektörde hizmet veren faizsiz finansman şirketlerini de, son 2 yılda kontrolsüz artan şirketler konusunda rahatlattı.

Faizsiz Konut Sistemi Nedir ve Nasıl İşler?

Özellikle faizsiz konut sahibi olmak isteyen kişilerce tercih edilen sistem devlet güvencesi ve kapsamı altına giriyor.

Günümüzde tüm dünyada yaşanan ekonomik istikrarsızlık sebebi ile artan faiz oranları ev sahibi olmak isteyen kişilerin bankalar yerine faizsiz finansman şirketlerine başvurmalarını sağlıyor.

Kişilerin ekonomik ve demografik yapısına göre sunulan birbirinden farklı ödeme sistem avantajları Faizsiz Konut Kredisi yapılandırılmasını cazip hale getiriyor.

Nasıl mı? Bu sistemde küçük taksitlerle dilerseniz peşinatsız ev sahibi olabilirsiniz.  Elbette faizsiz ve mesleğinize göre ödeme kolaylıkları ile örneğin manav gibi esnaf statüsüne sahipseniz 3 ayda bir ödeme yapabileceğiniz faizsiz ödeme sistemleri dahi mevcuttur.

İşleyiş oldukça kolay! Eski devirlerde Anadolu’da sıklıkla kullanılan İmece usulünün gelişmiş hali olarak değerlendirebilirsiniz.  Faiz ödemesi olamadığı gibi cüzi bir hizmet bedeli dışında ek ödeme yapmayacağınız bir sistemdir.

Ayıca dönem dönem yapılan kampanyalar ile avantajlar bazen ikiye katlanabilmektedir.

Faizsiz Finansman Güvenli Midir?

30 yılı aşkın süredir hizmet veren 5’in üzerinde şirketin geriye dönük araştırmalarından herhangi bir şikâyete rastlanmamıştır.  Özellikle avantajını bu sistemden yararlanan kişilerin şimdi ikinci konut için aynı şirketlerde katılımcı olduğunu görüyoruz.  Sosyal Medya hesapları ve internet üzerinden onlarca gerçek kişiye ait video mevcut.

Devlet güvencesi bu eski şirketler içinde önem arz ediyor.  Birden büyüyen sektörde elbette kontrollü ve devlet güvencesinde bir yapılandırma hem tüketici hem de eski şirketleri rahatlatacaktır.

birevim
Paylaş

5 Comments

  1. Aslı Yüksel Reply

    Faizsiz ev almak isteyenlerden biri de bendim ve bu sistemlere nasıl güveneceğim diyordum. Şimdi devlet güvencesi gelince açıkçası güvenim arttı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

three × 1 =