18 April, 2024

Halk GYO – Halk Yatırım, GYO Sukuk ihracı Yaptı!

Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin: “100 milyon TL nominal değerli ve 87 gün vadeli kira sertifikası- sukuk ihracı yapıldı.” Dedi.

birevim faizsiz ev

Gayrimenkul sektöründe, gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin piyasa dolaşımı da artıyor. Bu alanda Halk Yatırım, Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın 100 milyon TL nominal değerli ve 87 gün vadeli kira sertifikası- sukuk ihracı yapıldı. Gayrimenkul sektörü kendi içinde ve ülke ekonomisi açısından büyüyüp gelişmeye devam ediyor. Halk Yatırım, Kira Sertifikalarının yatırım aracı olarak gelişmesi yönünde öncü çalışmalarını sürdürüyor. Bu girişimler kapsamında  Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın 100 milyon TL nominal değerli 87 gün vadeli kira sertifikası- sukuk ihracını gerçekleştirdi.

Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin: “çalışmalarımız gayrimenkul alanında finansal ürünlerin yaygınlaşmasında örnek olacak” diye konuştu. Yönetim sözleşmesine dayalı olarak yapılan işlemle, Türkiye’de gayrimenkul yatırım ortaklığı sektöründe ilk kira sertifikası ihracı da böylece tamamlandı. Gayrimenkul yatırım araçları alanında gerçekleşen bu ticari atak sonrasında, nitelikli yatırımcı ilgisinin, yeni satış yöntemleri sayesinde, gayrimenkul yatırım enstrümanlarının çeşidinde artış bekleniyor.

Gayrimenkul Alanında Finansal Ürünler Yaygınlaşmalı!

Öte yandan, bahsi geçen ve tamamlanan işlemde, 87 gün vadeli kira sertifikasının basit getirisi vade sonunda,%13,25 olacak.Halk Varlık Kiralama A.Ş., Halk GYO’nun fon kullanıcısı olarak yer aldığı yönetim sözleşmesine dayalı işlem, kira sertifikaları pazarının yeni ve dinamik oyuncusu durumunda. Öte yandan, Halk Varlık Kiralama A.Ş.’nin de ihraççı Varlık Kiralama Şirketi olarak içinde bulunduğu ilk kira sertifikası- sukuk ihracı işlemi oldu. İhraç işlemi konusunda konuşan Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin, Gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşmasının sektörün gerçek potansiyeline önemli katkı sağlayacağını dile getirdi.

Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Dr. Feyzullah Yetgin: “Halk GYO olarak gayrimenkul yatırım fonları, sertifikalar ve sukuk gibi uygulamaların sektörün gelişimine büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bizim öncelikli hedefimiz hissedarlarımız için paylaşılabilir ve büyüyen değerler yaratmaktır. Halk Yatırım deneyimiyle gerçekleştirdiğimiz bu ihracın gayrimenkule dayalı finansal ürünlerin yaygınlaşması noktasında örnek bir işlem olacağına inanıyoruz.” Dedi.

Gerçekleştirdikleri Kira Sertifikası ihraç işleminin bu yıl içindeki 60. sermaye piyasası ihraç işlemleri olduğunu belirten Halk Yatırım Genel Müdürü Serdar Sürer ise, “Reel ekonomiye dayalı ürünlerle iş ortaklarımıza değer katmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Yapılan Sukuk ihracını değerlendiren Halk Yatırım Genel Müdürü Serdar Sürer: “2014 yılında başladığımız Kira Sertifikası ihracı aracılık faaliyetlerinde bugüne kadar bir çok ilke imza attık. Türkiye’nin ilk GYO sukuk ihracını gerçekleştirdiğimiz bu işlem de yurt içi sermaye piyasalarında yeni gelişen bir araç olan Kira Sertifikalarının gelişmesi yönünde önemli bir adım oldu. Türkiye’nin öncü yatırım kuruluşlarından biri olarak, reel ekonomiye dayalı ürünlerle iş ortaklarımıza değer katmayı sürdüreceğiz.” Dedi.

birevim
Paylaş