18 May, 2024

İstanbul’da Satılmayı Bekleyen Konut Sayısı 300 Bin

İstanbul’da satılmayı bekleyen yeni konut sayısının 300 bin dolayında olduğu açıklandı. Yeni konutlar en çok Esenyurt ve Başakşehir’de.

birevim faizsiz ev

İstanbul’da yeni konutların bulunduğu ilçelerden olan Tuzla, Kurtköy, Sultanbeyli, Esenyurt, Başakşehir, Beylikdüzü gibi yerlerde bir ailenin oturabileceği 2+1 daireler bahçe katlarında 150 bin liraya, ara katlarda ise 200 bin liraya alıcı buluyor.

TURYAP Genel Müdür Yardımcısı Deniz Çağlar, AA muhabirine, yeni konutlarla ilgili bilgiler paylaştı ve İstanbul’un özellikle dış çeperlerinde ciddi bir gayrimenkul hareketliliğinin bulunduğunu söyledi. Çağlar, “Şu anda bizim tahminlerimize göre İstanbul’da 300 bin sıfır konut satılmayı bekliyor.” dedi. İstanbul’da ilçe sayılarının artması ve yerleşimin dış cephelere dağılması, öğrenci sayısının da artması ile birlikte Beylikdüzü, Esenyurt, Başakşehir, Tuzla, Kurtköy, Çekmeköy, Sultanbeyli gibi ilçe ve bölgelerde yeni yerleşim yerlerinin oluştu. Çağlar, bu sebeblerden dolayı gayrimenkul hareketliliğinin ortaya çıktığını söyledi. Çağlar, “Şu anda bizim tahminlerimize göre İstanbul’da 300 bin sıfır konut satılmayı bekliyor. Yıl sonu yaklaşıyor, dolardaki hareketlilik de herkesçe malum. Yeni yıl olmadan bu stoku tüketmek isteyen konut sahipleri ciddi kampanyalar başlattı.” dedi..

İstanbul’da Konut Sayısı 3 Milyon
2017 yılı sonuna kadar zam olmadan ve kampanyalar bitmeden konut almanın avantajlı olduğunu söyleyen Çağlar, satılmayı bekleyen konut sayısının en çok Başakşehir ve Esenyurt’ta olduğunu kaydetti. Çağlar, İstanbul’da konut ve ticari olmak üzere toplam bağımsız konut sayısının 3 milyonu bulduğunu ekledi. Son dönemde hızla gelişen, yeni yerleşim yerlerinin Kurtköy, Tuzla, Esenyurt, Beylikdüzü, Sultanbeyli, Başakşehir gibi yerlerdfe bir ailenin oturabileceği 2+1 dairelerin bahçe katlarını 150 bin liraya, ara katların ise 200 bin liraya alıcı bulabileceğini söyledi. Site tarzı konutların ise 300 bin liradan başladığını ekledi.

2018’de Konut Sayısı Artacak
Çağlar, Türkiye’de son yıllarda satılan konut sayısının 1 milyonu geçtiğini, bu yıl 1 milyon 400 bin satış beklendiğini söyledi. 2018’de konut sayısının bu rakamlarda gerçekleşeceğini beklendiğini söyleyen Çağlar, son 10-15 yılda gayrimenkulün hiçbir zaman değerinden taviz vermediğini kaydetti. Sektöre yatırım yapıp zarar eden çok az kişi olduğunu belirten Çağlar, doğru yatırımın önemine vurgu yaptı.

 

 

birevim
Paylaş