18 May, 2024

Kentsel dönüşüm artarak devam edecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşüm projelerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

birevim faizsiz ev

Türkiye’nin yüzde 42’sinin deprem bölgesi olduğunu söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul’daki yapıların yüzde 40’ının yenilenmesi gerektiğini belirtti.

Bakan Özhaseki, faylardaki hareketliliğin devam ettiğini Türkiye’nin deprem bölgesinde olduğu gerçeğinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

KENTSEL DÖNÜŞÜM DESTEĞİNİ ARTTIRIRIZ
2012’de kentsel dönüşüm yasası çıkarıldığını hatırlatan Bakan Mehmet Özhaseki, Senede 150-160 bin civarında binanın dönüştüğünü ancak bu rakamların düşük olduğunu belirtti. Özhaseki, “Hazırlıklı olamayız. Son 15 sene içerisinde yapılan binalar daha sağlam gözüküyor ama öncesi sıkıntılı. 7,5 milyon binanın yenilenmesi lazım. Bunların yüzde 40’ı İstanbul’da bulunuyor. Devlet kesesine yük olmadan belediyelerle yapacağımız bir yasa hazırlıyoruz. Vatandaşın kendi oturduğu binasını dönüştürmesi lazım. İstanbul’da her yıl 200 bin bağımsız birimi yenilememiz lazım. Şu ana kadar devam eden süreçte zaten vatandaşa destek veriyoruz bunu artıracağız” diye konuştu.

100 METREKARE KADAR OLANLAR BEDELSİZ
Bakan Özhaseki; terör mağduru şehirlerinin imarıyla ilgili bilgi de verdi. “Binlerce mağdur insan var, bize yakışan o mağdurların zararını gidermek” diyen Özhaseki, “Şehirler terörden tamamen temizlenmiştir. Bölgede 70 bine yakın hasarlı ev var. Vatandaşların 30 bin liraya kadar zararlarını ödedik. Bir vatandaş bize gelip derse sizin yaptırdığınız evleri alacağım, 100 metrekareye kadar olan evi bedelsiz vereceğiz. Daha büyük istiyorsa farkı alacağız” dedi.

BU YIL SONUNDA TESLİM EDİLECEK
Bakan Özhaseki, yapılan evlerin yıl sonuna kadar teslim edileceğini belirterek; “Sur’da koruma amaçlı imar planı var. Buna uymak suretiyle bedelini veririz o da yapar. Orada ne kadar tarihi eser varsa hepsi elden geçiyor. Hz. Süleyman Camii çevresinde çok güzel bir ziyaret alanı da yapıyoruz. Birçok alt ve üst yapı projeleriyle ihya edeceğiz” şeklinde konuştu.

Kaynak: Yeni Şafak

birevim
Paylaş