2 March, 2021

Kira artışı ne kadar olmalı?

Türkiye’de kirada oturan 18 milyon kişi her yıl kira artış zamanı stres yaşar. Ev sahiplerinin yasaya uygun olmayan şartlarda kiralara zam yapması kiracıların ev sahibi olma fikrini ateşler. Peki ev sahipleri ne kadar kira artışı yapmalı? İşte merak ettikleriniz…

birevim-reklam

Kira artışının aile bütçesinde önemli bir gider olduğu günümüzde 1 Temmuz 2012’de yayımlanan yeni Borçlar Kanunu’nun 344’üncü maddesinde konut için kira artışının İstatistik Kurumu’nun (TÜÎK) açıkladığı Üretici Fiyat Endeksi’ne (ÜFE) göre yapılacağı belirtiliyor. Borçlar Kanunu’nda kira artışının bir önceki yılın ÜFE’sini geçemeyeceği yazıyor. Ancak Yargıtay 6’ncı Hukuk Dairesi’nin aldığı bir kararda, artışın son 12 aylık ÜFE ortalamasına göre yapabileceğine hükmedildi. Emsal karara göre; kira kontratı yeni bitenler veya bitecek olanlar son 12 aylık ÜFE’ye bakacak. Nisan itibarıyla bu oran yüzde 6.9. Yani ev sahibi, 1000 liralık kirayı en fazla 1069 lira yapabilir.

Eğer kiracı 5 yıl ve daha uzun süre aynı evde oturuyorsa, mülk sahibi kirayı piyasa şartlarına göre güncelleme hakkına sahip. Yıllık kira artışları sözleşmelere serbestçe yazılabiliyor. Bu durumda zam yine yasal artış oranını geçemez. Emlakçılar ve mülk sahipleri bu konuda yanılabiliyor.

birevim-sabit-reklam
Paylaş