Konut

Kira sözleşmesi noter onayı gerektirir mi?

Kira sözleşmesi, mülk sahibi ile kiracı arasında kişisel hakların korunması için imzalanan resmi bir belgedir. Kira sözleşmesinde; kira bedeli, kira süresi, kira artış oranları gibi bilgiler yer almaktadır.

birevim-reklam

Kira sözleşmesi belirli ve belirsiz süre olarak ikiye ayrılır. Herhangi bir bildirim olmadan sona erecek kira sözleşmesi belirli süreli; diğer kira sözleşmeleri belirli olmayan bir süre için yapılmış sayılıyor. Kira sözleşmesinde kontratını imzaladığınız kişinin mal sahibi veya intifa hakkı sahibi olup olmadığı, sözleşmede belirtilen adresin, kiraladığınız yer olup olmadığı gibi hususların kontrol edilmesi gerekiyor.

Kira sözleşmesinin yenilenmesi durumunda kanunda yazan esaslara göre kira bedeline belli oranlarda zam yapılabiliyor. Peki kira sözleşmesi noter onayı gerektirir mi? Kira sözleşmesi, tarafların hak kaybı yaşamaması ve sözleşmenin ispatlanabilirliğini artırmak sebebiyle noter huzurunda da yapılabilir.

Kiracı ve gayrimenkul sahibi arasında imzalan kira sözleşmesinin noterde imzalanması gibi zorunluluğu bulunmuyor ancak noterde imzalanması daha güvenli oluyor. Kira sözleşmesi noter dışında şahitler huzurunda da imzalanabiliyor ve onaylatılması gerekmiyor.birevim-sabit-reklam
Benzer Yazılar
Konut

Metrekare hesaplaması nasıl yapılır?

Konut

İstanbul'da kirada kalan insanın 5 ruh hali

Konut

Yeni Konut Projeleri İle Ev Sahibi Olun

Konut

İkametgah değişikliği nasıl yapılır?

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir