18 April, 2024

Kira sözleşmesi noter onayı gerektirir mi?

Kira sözleşmesi, mülk sahibi ile kiracı arasında kişisel hakların korunması için imzalanan resmi bir belgedir. Kira sözleşmesinde; kira bedeli, kira süresi, kira artış oranları gibi bilgiler yer almaktadır.

birevim faizsiz ev

Kira sözleşmesi belirli ve belirsiz süre olarak ikiye ayrılır. Herhangi bir bildirim olmadan sona erecek kira sözleşmesi belirli süreli; diğer kira sözleşmeleri belirli olmayan bir süre için yapılmış sayılıyor. Kira sözleşmesinde kontratını imzaladığınız kişinin mal sahibi veya intifa hakkı sahibi olup olmadığı, sözleşmede belirtilen adresin, kiraladığınız yer olup olmadığı gibi hususların kontrol edilmesi gerekiyor.

Kira sözleşmesinin yenilenmesi durumunda kanunda yazan esaslara göre kira bedeline belli oranlarda zam yapılabiliyor. Peki kira sözleşmesi noter onayı gerektirir mi? Kira sözleşmesi, tarafların hak kaybı yaşamaması ve sözleşmenin ispatlanabilirliğini artırmak sebebiyle noter huzurunda da yapılabilir.

Kiracı ve gayrimenkul sahibi arasında imzalan kira sözleşmesinin noterde imzalanması gibi zorunluluğu bulunmuyor ancak noterde imzalanması daha güvenli oluyor. Kira sözleşmesi noter dışında şahitler huzurunda da imzalanabiliyor ve onaylatılması gerekmiyor.

birevim
Paylaş

14 Comments

 1. Ahmet Aksoy Reply

  Noter onaylı olması için masraf yapıyorsunuz ve genelde kira sözleşmesi yaptığınız tarafla bir sorun yaşamadığınızdan bu ücret boşa gidebiliyor.

  1. Birevimolsa Reply

   Merhaba Abdullah Bey,
   Kira sözleşmesi, tarafların hak kaybı yaşanmaması ve sözleşmenin kanıtlanabilirliğini artırmak nedeniyle noter huzurunda da yapılabilir. Ancak böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.

 2. Yusuf Ünal Reply

  Şimdiye kadar 4-5 kere ev değiştirdim hiç birinde noter onayı yapmadım, ev sahibiniz iyi biriyse gerek yok bence

 3. Abdullah Öztürk Reply

  Kira sözleşmesi noter onayı gerektirmiyor diye biliyorum ama yapılırsa güvenlik açısından iyi olabilir

 4. Muhammed Kaya Reply

  Kira sözleşmesinde hiç noter onayı kullanmadım ancak arkadaşım sürekli kullanırdı. Sorduğumda da olası bir sorunda kuralları netleştirmek böyle daha iyi oluyor demişti.

 5. Ahmet Erdoğan Reply

  Kira sözleşmesi yaparken şimdiye kadar hiç noter onayı yaptırmadık ama yaptıranlar varmış duyuyordum etrafta

 6. Ali Reply

  Noter onaysiz sozlesmem var. 2.yil yuzde 10 zam olacak ibaresi bulunmakta. 1 yıl 4 ay sonra ev sahibim kirama %100zam yapmak istiyor. Yuzde 10 olan maddeyi kabul etmek istemiyor. Ne yapmaliyim yardimci olacak var mi

  1. Birevimolsa Reply

   Merhaba Ali Bey,
   Bu konu ile ilgi hukuki hakkınızı öğrenmek için bir avukat ile ya da konusunda uzman bir emlak danışmanı ile görüşebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

4 × two =