18 July, 2024

Kooperatiften Ev Alınır Mı?

Günümüzde ev sahibi olmak son derece zorlu bir hal almıştır. Birikim yapmak zor olduğu kadar kredi çekmek de zorlaşmış ve faiz oranları da kişileri çileden çıkarmayı başarmıştır. Kooperatif ile ev almak ise diğer alternatiflere göre çok daha karlı bir durum olarak bilinmektedir.

birevim faizsiz ev

Kooperatif ile ev almak isteyen kişiler için pek çok projeden bahsedilebilmektedir. Toplu konut projelerinin yanı sıra özel inşaat firmaları da kooperatif şeklinde ev satışı gerçekleştirmektedir. Genellikle bu tür projelere temelden girilmekte ve evlerin inşa sürecini de beklemek gerekmektedir. Bazı projeler çok kısa sürede biterken bazı projeler ise yıllarca devam etmekte ve ne yazık ki sonlanmamaktadır.

Kooperatif İle Nasıl Ev Alınır?

Kooperatif ile ev almak için öncelikle hangi firma ile anlaşma gerçekleştirileceğinin belirlenmesi gerekmektedir. Pek çok kişi gerekli araştırmayı sağlıklı bir şekilde yapmadan kooperatif adı altında firmalar ile sözleşme yapmakta sonrasında da kandırılmaktadır. Bu nedenle seçim yapılacak olan firmanın en iyi şekilde araştırılması gerekmektedir. Kooperatif ile ev almak için bir diğer önemli nokta ise ödemeler konusudur. Temelden girilen kooperatiflerde evlerin inşası aylık ödenen aidatlar ile ilerlemektedir. Bu sebeple projenin ne zaman tamamlanacağı, aylık ödemelerin satın alınacak olan evi karşılayıp karşılamayacağı gibi konulara da mutlaka değinilmesi gerekmektedir. Tüm bunlar iyice araştırıldıktan sonra kooperatifler ile sözleşme yapılması gerekmektedir.

Kooperatif Evleri Ne Kadar Sürede Teslim Edilir?

Kooperatif ile ev almak isteyen kişilerin çok merak ettikleri sorulardan biri de evlerin ne kadar zamanda teslim edileceğidir. Aslında bu durum firmanın kalitesine ve çalışma prensibine göre farklılık göstermektedir. Elbette aylık aidatlar da süreç için oldukça önemli hususlar arasında yer almaktadır. Kooperatif ile ev almak isteyen kişilerin güvenilir bir firma bulduktan ve tüm detayları konuştuktan sonra başlamaları önerilmektedir. Kooperatifler evleri genellikle 5 ile 10 yıl arası bir sürede teslim etmektedir. Elbette bu durum projenin gerçekliğine ve hızına bağlı olarak da değişkenlik göstermektedir. Bazı firmalar çok daha uzun yıllar teslim etmezken bazı firmalar da çok kısa sürede projelerini tamamlamaktadır.

birevim
Paylaş