18 July, 2024

Rize-Artvin havalimanı 2020’de hizmete açılacak

Tamamlandığında Türkiye’nin denizde yapılmış ikinci havalimanı olma özelliği gösterecek olan Rize-Artvin Havalimanı 29 Ekim 2020’de hizmete açılıyor.

birevim faizsiz ev

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2020’de açılması planlanan Rize-Artvin Havalimanı’na yönelik açıklamalarda bulundu. 3 milyon yolcuya hizmet vermesi planlanan Rize-Artvin Havalimanı 29 Ekim 2020’de hizmete sunulacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Rize-Artvin Havalimanı’nın 29 Ekim 2020’de bitirileceğini bildirdi. Rize-Artvin Havalimanı’nın dünyanın denizde yapılmış 3. ve Türkiye’nin 2. havalimanı olacağını belirten Arslan, 25 metre derinliğinde ve 85 milyon ton taş dolgu yapılacağını söyledi. 25.000 metrekarelik terminal alanına sahip olacak havalimanının yılda 3 milyon yolcuya hizmet etmesi hedefleniyor.

Bakan Arslan konuşmasına şöyle devam etti: “Rize-Artvin Havalimanı 29 Ekim 2020 yılında bitirilecek. Yani 3,5 yıl sonra biz bu havalimanını bitirmiş olacağız. Bölge insanının hizmetine sunmuş olacağız. Yeter ki amacınız iş yapmak ve eser üretmek olsun. Bu bölge taşa da doğal güzelliklere de sahip. Biz taşı bulacağız ve bu havalimanını yapıp gerçekleştireceğiz. Bundan da Rizeliler ve Artvinliler mutlu olacak. Rize-Artvin Havalimanı hem bölgeye bölge insanına ve bu kadar değerli turizm merkezi olan bir yere misafirlerimizi ağırlayacak bir havalimanı kazandırmış olacağız.”

Arslan, İstanbul, Rize – Artvin, Çukurova Bölgesel Havalimanı, Yozgat, Karaman, Gümüşhane – Bayburt arasına hizmet edebilecek bir havalimanı, İzmir Çeşme’de de yeni bir havalimanı olmak üzere 6 havalimanının çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

birevim
Paylaş