15 June, 2024

Satılık Prefabrik Ev İstanbul’da Almak Mümkün Mü?

Özellikle doğada vakit geçirmeyi sevenlerin son yıllarda, prefabrik evlere olan ilgisi çok fazla. Bu evler yapı özellikleri nedeni ile hayatımızı kolaylaştırır. Birçok alanda kendine kullanım yeri bulan prefabrik evler, kurulum açısından çok kolaydır. Bu yapılardan en çok kullanılanlar, prefabrik evler, prefabrik villa, prefabrik şantiye, prefabrik hastane, villa, sosyal alan ve şantiyelerdir.

birevim faizsiz ev

Prefabrik yapılar, günümüz ekonomik koşulları dikkate alındığında betonarme evlerden daha ucuza inşa edilir. Prefabrik evlerin en önemli özelliği ise, kişinin istediği yere kolaylıkla kurulabilmesidir. Prefabrik evler, her açıdan oldukça cazip yapılardır. Özellikle, pratik ve kullanımı kolay olması nedeni ile tercih edilir.

İstanbul’da Satılık Prefabrik Ev Almak Mümkün Mü?

Prefabrik ev almak isteyenler, ilk olarak nasıl bir ev istediklerine karar vermelidir. Küçük bir dağ kulübesi, ev, villa tarzı büyük bir ev ya da 2 katlı prefabrik dubleks bir ev mi? İstediğiniz evin lokasyonu nasıl olmalı, hangi amaçla kullanacaksınız? Uzun süreli kalmalı, yazlık mı, kışlık mı? gibi soruların cevaplarını vermelisiniz. Evde kaç kişi yaşayacak, evin metrekaresi ne kadar olmalı? Karar vermeniz gereken diğer sorulardan. Tüm özelliklere karar verdikten sonra, geriye bu işi yapan kurumlar, aracı firmalarla irtibata geçmeniz kalıyor.

Prefabrik evlerin maliyeti, betonarme konutlara kıyasla daha düşüktür. Elbette prefabrik yapılar da kendi aralarında farklı maliyetler içerir. Örneğin, prefabrik dubleks, villa, ev maliyetleri birbirinden farklıdır. Kişiye özel tasarımları da eklediğinizde, maliyetler biraz daha artar. Yine de bir betonarme evin maliyeti gibi çok yüksek rakamlara ihtiyaç yoktur. İstanbul, prefabrik evlerin en çok kullanıldığı şehirlerin başında gelir. Son yıllarda daha çok yazlık ve kışlık olarak kullanılan prefabrik evler, tamamen kişinin istediği özelliklerde planlanır. İç ve dış cephe görünümü özellikleri ile satın almayı planladığınız evi, dilediğiniz gibi inşa edebilirsiniz.

Prefabrik evlerin fiyatlarına gelince, 2019 yılı prefabrik ev fiyatlarının ortalaması, 100 m2 tek katlı prefabrik evin  içini 75.000 TL ila  85.000 TL’dir. Öte yandan; 100 m2 çift katlı prefabrik evin ortalama değeri ise,  85.000 TL ile 100.000 TL arasında değişmektedir.

birevim
Paylaş

4 Comments

  1. Pınar Güler Reply

    İstanbul’da prefabrik ev almak bence biraz zor çünkü fiyatları çok arttı, imkana bağlı bir durum 🙂

  2. Gökhan Şimşek Reply

    Prefabrik olarak çok fazla ev talebi var şu sıralar, abimde bu sektörde çalışıyor ve talebin çok olduğunu söylüyor 🙂

  3. Fatih Koç Reply

    Prefabrik evler son zamanlarda revaçta, İstanbul’da da prefabrik yapılar vardı ama şehirden uzakta vardır diye düşünüyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

four × four =