18 July, 2024

Şirket Üzerinden Araç Kredisi Çekmek

Ticari amaçlı taşıtlar için sunulan kredilerin amacı, şahıs ve şirketler tarafından satın alınan taşıtlar için finansal hizmetlerdir. Bu hizmet şahıs ve şirketlere sunulur. Bireysel ihtiyaç kredilerine göre daha cazip faiz oranları sunarlar. Genel olarak araç kredi mevzuatlarının sürekli olarak farklılık göstermesinden dolayı, şirket sahipleri araç almak istediği zaman nasıl bir yol izleyeceği konusunda tereddütte düşebilir.

birevim faizsiz ev

Şirket üzerinden araç kredisi çekmek yalnızca sıfır kilometre olan araçlar için geçerlidir. Bu nedenle şirket üzerinden kredi çekerek araç satın almak aynı zamanda şirkete araç alınmasının vergi avantajını ve türevi konular açısından da yararlı olacaktır. Taşıt kredisi almanın ne büyük avantajı vadesinin çok fazla olması. Birçok banka 60 aya kadar vadeye izin veriyor. Bazıları ise 48 ayda karar kılıyor.

Şirket Üzerinden Araç Almanın Vergi Avantajı

İşletmeye sıfır araç alınmasının vergi avantajı sağlaması adına, KDV ve ÖTV’nin aracın alındığı ay içerisinde resmi deftere gider olarak yazılarak o yılı kapsayan gelirden düşürülür. Vergi avantajı sadece işletmelere ait olan bir avantajdır.

Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Şirket üzerinden taşıt kredisi almak isteyenler, düşük faizli taşıt kredisinden yararlanabilirler. Firmalar, kullanacakları ürüne göre, en uygun taşıtı seçip bu imkandan yararlanabilirler. Taşıt kredisi faiz oranları dönem dönem farklılık göstermektedir. Bankalardan kredi çekmek için Aralık ayı daha uygun bir zamandır. Bankalar yıl sonunda faiz oranlarında ciddi anlam da düşüş meydana getirirler. Genellikle bankalar 1-60 ay vadeli taksitlendirme yaparlar.

Her banka müşterisine kendi prensipleri doğrultusunda kampanyalar düzenler. Bankalar, sıfır araçlar için kredi veren firmalardır. Şirket sahipleri de ancak bu kampanyalardan yararlanabilir. Taşıt kredisi dosya masrafı genellikle alınmaz ancak sigorta ücreti mutlaka tahsis edilir. Ancak taşıt kredilerin de belirlenen bir kural vardır. Sıfır araçlar da fatura, ikinci el araçlarda ise kasko değeri, 120 bini aşmayan taşıtların %70 ne kadar araç taşıt kredisi kullanabilirsiniz.

Taşıt kredileri için şubeye giderek bu konuda hizmet alacağınız gibi, internet bankacılığı üzerinden de kısa süreli halledebilirsiniz. Ancak şubeden başvuru yapmanızın en büyük avantajı, maaş müşterisi olunan firmalara bankalar daha uygun kampanyalar önerebiliyorlar. Bu nedenle kredileri bu şekilde değerlendirmeniz de fayda var. Şirket üzerinden araç kredisi çekmek bu anlamda daha mantıklı olacaktır.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Her kredi başvurusunda olduğu gibi taşıt kredisi başvurusunda bulunacak olan şirketlerinde hazırlaması gereken evraklar mevcut. Bu evrakları eksiksiz ve tam bir şekilde hazırlamanız aynı zamanda sizin de sürecinizi de hızlandıracaktır. Bu nedenle evrakları bankadan teyit ederek hazırlamanız da fayda var. Şirket üzerinden araç kredisi çekmek konusunda bütün bilgileri aldıktan sonra kredi çekmeniz de fayda var.

Şirket sahipleri için;

 • İmza sirküleri,
 • Faaliyet belgesi
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Nüfus cüzdanı,
 • 0 km araç alacaklar için proforma fatura,
 • Gelir beyannamesi mutlaka evrakların arasında olmalıdır. Bu belgeler şirket için araç kredisi kullananla iççin geçerlidir. Şahıs olarak kullanmak isterseniz istenen evraklar daha farklı olacaktır. Taşıt kredisi başvurusunda sadece belgelenen ve belirli dönemler de düzenli olarak gelen gelirler banka tarafından kabul ediliyor. Bu nedenle belgelerin yeni tarihli ve güncel olmasında fayda var.

Faiz Oranları

Her banka kendine ait faiz oranlarını belirler. Ancak unutmamak gerekir ki vade ne kadar uzun olursa, taksit sayısına eklenen faiz de o kadar fazla olacaktır. Bu nedenle taşıt kredisi vade oranını çok az tutmak da fayda var. Başvuru yapmak istediğiniz bankayla görüşerek teklif almanız da fayda var. Ancak diğer bankaları da mutlaka değerlendirin.

Her banka farklı bir değerlendirme yapar. Faiz oranları da farklı olabilir. Bazı taşıt kredisi veren firmalar ise kendi bünyesinde kredi kullandırabiliyor. Bu gibi durumlar da bu tarz firmalarında faiz oranları düşük olabiliyor. O nedenle bankadan kredi kullanmadan önce araç firmalarının kredi avantajlarını da değerlendirmeniz de fayda var.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Taksit sayınızı düzenli olarak ödeyebileceğiniz kadar taksit yapmanız da fayda var.
 • Mümkün olduğu kadar bütün bankalardan teklif alın.
 • Bankaları faiz oranları bakımından değil de, maliyetleri üzerinden değerlendirin.
 • Ödeme planlarını siz belirleyin.
 • Zorunlu tutulan masrafları es geçmeden hakkında bilgi alın.
birevim
Paylaş