15 June, 2024

Taşıt Kredisi Faiz Oranları

Taşıt kredisi faiz oranları,  sıfır ya da ikinci el araç alınırken kullanılan kredilerin oranlarıdır. Bu oranları belirleyen pek çok madde bulunmaktadır. Araba kredisi alırken öncelikle bütçeniz konusunda önemli bir çalışma yapmanız gerekmektedir. Doğru oluşturulmamış bir taşıt kredisi ödeme planı sizi ve bütçenizi oldukça zor durumlara sokabilir. Taşıt kredisi faiz oranları hesaplanırken

birevim faizsiz ev

  • Sigorta giderleri
  • Dosya masrafı
  • KKDF vergisi
  • BSMV vergisi

Gibi maddeleri de dikkate almak gerekmektedir.  Taşıt kredisinde unutulmaması gereken en önemli mevzu ise kredi ile alınan aracın banka ipoteği altında olacağıdır. Yani taşıtı alan her ne kadar siz olsanız da taşıt hakkında tek hüküm sahibi siz olmayacaksınız. Araç satılmak istendiğinde mutlaka bankanın onayı alınmak zorundadır.

Taşıt kredisi faiz oranları yıldan yıla değişiklik gösteren yapıdadır. Bu bakımdan aracı alırken faiz oranları iyice incelenmelidir. Bu incelemede sadece içinde bulunan yılın değil aynı zamanda gelecek ayların durumu da mutlaka incelenmelidir.

Krediyi kullanmaktan vazgeçmeniz halinde ise size bir takım geri dönüşleri olacaktır. Kredi kullanmaktan vazgeçmek taşıt kredisi faiz oranları ile ilgili herhangi bir değişime neden olmamaktadır. Ayrıca taşıt kredisini tam anlamıyla kullanmadan da iade etmeniz mümkündür.

Taşıt kredisi faiz oranları incelendikten sonra kredi almak istendiği takdirde bütçenize en uygun kredi seçilecektir. En uygun kredi için başvuru yapıldıktan sonra ilgili banka kredinizi onaylamasına rağmen sizin krediyi kullanmanız önemlidir. Sizin krediyi kullanmama durumunuzda ise bankaya krediyi 14 gün içinde iade etmeniz mümkün olacaktır. Bu durumda da hiçbir cezai işleme maruz kalmanız söz konusu olmayacaktır. Hatta krediyi kullanmanız halinde dahi 14 gün süre zarfında kredi iade işlemi yapmanız mümkündür. Bu durumda sadece geçen süre zarfında faiz ödemeniz gerekecektir. Bu faiz ise anapara oranında e geçen gün sayısında olacaktır.

Hesaplama yapılırken en uygun biçimde yapılan kredi kullanımı iadede gerçekleşen faiz oranını da en alt seviyede tutacaktır.

Taşıt Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi faiz oranları için pek çok hesaplama yöntemi bulunmaktadır. Fakat burada yapılan en büyük hatalardan biri hesaplamada sadece faiz oranlarını dikkate almak olacaktır.  Diğer kredilerden farklı olarak taşıt kredilerinde ekstra krediler e maliyetler bulunmaktadır. Taşıt kredilerinin avantajı ise diğer ihtiyaç kredilerine kıyasla daha uzun vadeli taksitlerinin olmasıdır. Taşıt kredilerinde en fazla sigorta konusunda ödemeler bulunmaktadır. Taşıt kredisi hesaplamasına ek olarak

  • Ferdi kaza sigortası
  • Kasko sigortası
  • Zorunlu trafik sigortası

Maddeleri de mutlaka bulunmaktadır. Ayrıca tüm bunlara ek olarak aracın yasal hakları tamamen size ait olmayacaktır. 2. El araç alırken farklı hesaplamalar ya da farklı maliyetler de bulunabilir. Aynı durum ticari araç alırken de geçerlidir. Bu koşullar göz önünde bulundurularak çekilecek olan krediler 4 yıla kadar uzayabilmektedir.

Taşıt Kredisi İle İhtiyaç Kredi Karşılaştırması

Taşıt kredisi faiz oranları hesaplanırken herkes ihtiyaç kredisi faiz oranlarını da dikkate almaktadır. İhtiyaç kredisinin araba kredisine göre ekstra avantajları bulunmaktadır. Tabi kendine göre dezavantajları da bulunmaktadır. Tam olarak iki kredi arasında karşılaştırma yapmak mümkün olmasa da iki kredinin avantajları ve dezavantajları karşılaştırılabilir.

Taşıt kredisi faiz oranları hesaplanırken aracın sıfır olduğunu düşündüğümüzde bazı maddeler ortaya çıkmaktadır.  Proforma faturası sıfır araçlar için gereken belgeler arasında bulunmaktadır. İkinci el araçlar için gerekli belgeler ise

  • Noter onaylı satış sözleşmesi
  • Kasko sigortası
  • Zorunlu sağlık sigortasıdır.

Taşıt kredisinde faiz oranları 120 bin lira altında araçlara 48 aya kadar yapılmaktadır. 120 bin üzerinde alınacak olan araçlar için ise taşıt kredileri 60 aya kadar vade yapmaktadır. İhtiyaç kredisinde bu belgelerin pek çoğuna ihtiyaç yoktur. Fakat ihtiyaç kredisinde ise vade ancak 36 aya kadar uzamaktadır. Yüksek meblağ ile kredi kullanmak isteyenler için 1 yıl kadar uzayan süre oldukça avantajlı hale gelmektedir. Yüklü taksitler ile olası bir durumda rahatlama sağlanacaktır.

Taşıt Kredilerinde Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Yıldan yıla hatta aydan aya taşıt kredisi faiz oranları değişmektedir. Bu sürelerde faiz oranları daha yükseğe çıktığı gibi daha aşağı da inmektedir.  Taşıt kredisi faiz oranlarının inmesi ile ödenecek olan miktar da inmektedir. Bu durumda da ortaya kredi yapılandırması çıkmaktadır.  Yapılandırma sadece kredi faiz oranları için değil aynı zamanda kullanılan araba kredisinin ödenemediği durumlarda da geçerlidir. Böyle durumlarda bankaya yapılacak olan yapılandırma müracaatı ile işlemler kısa sürede yapılacaktır.

Taşıt Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kullanmadan yapılan hesaplar ve planlar bazen kredi öderken bulunulan duruma uymamaktadır. Bazen işler planlandığı gibi gitmese de taşıt kredisi faiz oranları konusunda bir değişiklik olmamaktadır. Borcun ödenemediği durumlarda kredi yapılandırma bir alternatif olacaktır. Fakat üst üste 3 kez ödenemeyen taksitler sonrasında araca el konulacaktır.

Bankaya yapılmayan 90 günlük ödeme sonrasında banka tarafından ipotek altında tutulan araç alınacaktır. Borç ödeme konusunda sıkıntı yaşayanlar mutlaka ama mutlaka yapılandırma başvurusunda bulunmalıdır.

Taşıt Kredisi Başvuru Süresi Ne Kadardır?

Taşıt kredisi kullananlar için bu süre araç fiyatına göre değişmektedir. Taşıt kredisi faiz oranları hesaplanırken daima bankalardan sabit bir kredi oranı alınmaktadır. Fakat taşıt kredisi haricinde bulunan sigorta ya da kasko gibi maddelerin masrafları da araç alınırken çekilen krediye yansımaktadır. Bu durumda taşıt kredisi faiz oranlarını etkilemektedir.  Standartta araç kredisi vade oranları da kullanılan kredi miktarına göre değişiklik göstermektedir.  Bu kredi kullanılırken 60 aya kadar vade yapılmaktadır. 60 aylık vade ise 120 bin lira üzerinde bulunan araçlar için geçerlidir. 120 bin lira altında bir kredi için ise sadece 48 aylık vade taksiti bulunmaktadır.

Vade sayısı arttıkça faiz oranları da artmaktadır. Taksit sayısını az tutmak taşıt kredisi faiz oranları konusunda avantaj sağlayacaktır. Bu durumda faiz oranları düşecektir. Fakat böyle durumlarda aylık ödenecek olan taksit miktarında artış olacaktır.

Araba kredisi kullanırken yapılacak toplam ödemenin e aylık olarak yapılacak ödemelerin iyi bir şekilde hesaplanması gerekmektedir. Aylık yapılan ödeme miktarı az olsun diye düşünüldüğünde toplam ödenecek miktar artmaktadır.

Araç Kredisinde Kredilendirme Oranları Nasıl Belirlenir?

Kredilendirme oranları araçların yaşına göre ya da bankaya göre değişiklik göstermektedir. Taşıt kredisi faiz oranları sıfır araçlarda da farklılık göstermektedir. Sıfır kilometre bir vasıta için alınacak olan kredi oranı yüzde 70 e kadar çıkmaktadır.  Özellikle 50 bin liraya kadar olan araç kredisi için yapılan oranlama ise fatura bedelinin 4 te 3 ü kadar dahi olmaktadır.

Genelde bankalar 5 yaşın üstünde bulunan araçlar için taşıt kredisi vermemektedir. Bu yaşın üstünde araç alacaklar için iyi araştırma yapmaları gerekmektedir. Bazen araç yaşları 10 a kadar çıkmaktadır. Fakat bu durumlar istisnai şekilde gerçekleşmektedir. 2. El araçlar için bu oran ise ortalama yüzde elli civarlarına kadar çıkmaktadır. Bu konularda geliştirilen hesaplama araçları en doğru sonuçları vermektedir. Hesaplama araçları araçların yaşına göre fiyatını en doğru biçimde yapmaktadır.

birevim
Paylaş