21 May, 2024

TOKİ, Emeklilere Ucuz Konut Veriyor!

Gayrimenkul sektöründe TOKİ dar gelirli ve emekli vatandaşlara yönelik kampanyalarına devam ediyor. Bu kapsamda TOKİ, emekli ve dar gelirlileri 20 yıl vade ve yüzde 10 peşinatla ev sahibi yapıyor. Kampanya dahilinde sunulan konutlara, emekli 3 milyon kişi başvurarak uzun konut edinebilecek.

birevim faizsiz ev

TOKİ’nin sunduğu ucuz konut fırsatı, evi olmayan 3 milyon emekliye ev sahibi olma şansı sunuyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), eşi, kendisi ve çocukları dahil, hiç ev almamış olan emekli vatandaşları, konut sahibi yapıyor.  TOKİ tarafından emekliler için yapılan evlerin ortalama taksiti 400 lira olarak belirlendi.

Söz konusu sosyal evlerin en pahalısının taksiti bin lirayı geçmeyecek. Buna göre bahsi geçen, konutların toplam ederinin başlangıç fiyatı: 55 ila 60 bin lira arasında değişiyor. Öte yandan, yüzde 10 peşinatla 240 ay, yani 20 yıl vadeyle sahip olunabilecek konutlar için; aylık hane gelirinin emekli maaşı dahil 3 bin 200 lirayı geçmemesi koşulu aranıyor.

TOKİ Konutlarında Yüzde 10 Peşinat!

Emeklilerin yararlanmasına olanak tanıyan ve satışa sunulan konutlar için TOKİ’nin yetkili kıldığı kamu bankalarından Halkbank ve Ziraat Bankası’na emeklilerin başvuru işleminin yapması gerekiyor.

Emeklilere yönelik sosyal konutlar için yapılacak başvurular, projenin olduğu yerdeki banka şubeleri aracılığıyla teminat yatırılıp sözleşme imzalanabiliyor. Bahsi geçen başvurunun hangi bankaya yapılacağı konusundaki belirleyici unsur, konutun özelliğine ve bulunduğu ile göre farklılık gösteriyor. Toki’nin sağladığı olanaktan yararlanabilmek için daire fiyatının yüzde 10’unu oranında peşinat vermek gerekiyor.

TOKİ, Emeklilerden Hangi Koşulları İstiyor!

Toki’nin  emeklileri ev sahibi yapan kolaylığından yararlanmak isteyen emekliler vatandaşlar, kampanyabın son başvuru tarihine kadar projelerin bulunduğu yerdeki Ziraat veya Halkbank şubesine gereken başvuruları yapması gerekiytor. TOKİ’nin konutlarına başvurabilmek için eş veya çocuklar üzerinde tapulu  ya da hisseli konut bulunmaması gerekiyor.

Kampanya kapsamında başvuracak  vatandaşların  daha önce TOKİ’den her hangi bir konut satın almamış ya da konut kredisi kullanmamış olma şartı aranıyor. Bazı projelerde ise, emeklilerin ev alınacak il ve  ilçede en az 1 yıl ikamet şartı da mevcut.

Emeklilere yönelik konut edindirme uygulamasında örneğin bir  emekli Edirne İpsala 2. Etap’tan 2+1 daire almak isterse 10 bin 748 lira ödeyecek. Öte yandan, peşinat olarak da  12 bin 596 lira verecek. Öten yandan, geri kalan bakiye para 180 ay süresince yani;15 yıl vadeyle  ödenecek. Bu fiyatın aylık taksit oranı ise, 512 lira olarak belirlendi. Başvuran emekli eğer, peşinat olarak 20 bin 949 lira öderse vade 20 yıla ödenecek aylık taksitler ise 349 liraya düşüyor.

 

birevim
Paylaş