17 July, 2024

Kagir Nedir?

Herhangi bir iskelet sistemine sahip olmadan, tuğla, beton, yığma taş gibi organik olmayan malzemeyle inşa edilmiş her türlü yapıya kagir adı verilir. Kagir yapıların en büyük özelliği, yapıların dış duvarlarının beton, taş, tuğla ve madeni levhalardan olup, taban ve tavanlarının ise ahşaptan olmasıdır. Kagir yapılarda kullanılan başlıca yapı malzemeleri tuğla, doğal yapı taşları, beton briket ve kireç-kum, çimento- kireç-kum ve çimento- kum gibi harçlardır. Bu yapıların çatılarında kiremit, arduaz, sert ve dayanıklı kaplama veya madeni levhalar gibi yangına dayanıklı malzemeler bulunur.

birevim faizsiz ev

Kagir binaların inşası, deprem yönetmeliğinde yapılan değişiklik ve bu yönetmeliğin sıkı bir şekilde uygulanması ile önlenmiştir. Yönetmelik kapsamında binaların demir ya da çelikle inşa edilme zorunluluğu vardır. Bundan dolayı bu yapılar küçük yerleşim alanlarında bulunurlar. Bir arsaya kagir yapının inşa edilebilmesi için belediyenin izni olmak zorundadır.

Yarım kagir yapı nedir?

Kagir yapılar arasında yer alan yarım kagir yapılar, taşıyıcı kolonları olmayan, dış ve iç duvarları ayrıca taban ve tavanları beton, taş, tuğla, briket gibi yanmaz malzeme ile inşa edilen yapılardır.

Yığma kagir yapı nedir?

Yığma kagir yapı olarak ifade edilen yapılarda taşıyıcı duvarlar, yapı taşları ile inşa edilir. Yapının döşemeleri ise betonarme veya betonarme ile sağlanan yatay bütünlük özelliğine sahip diğer döşemelerden oluşur. Yığma kagir yapılar, sınırlı bir tasarıma ve uygulama alanına sahiptir.

Yığma Bina Türleri Nelerdir?

Yığma binalar kendi içinde aşağıdaki gibi 4 türe ayrılır;

  • Donatısız yığma binalar
  • Taş yığma binalar
  • Kerpiç yığma binalar
  • Tuğla yığma binalar

Kagir Ev Nasıl Yapılır?

Kolon yerine taşlar koyularak tuğla ve betonla sağlamlaştırılan yığma yapılar olarak inşa edilen kagir evler, ekonomik olmalarından dolayı daha çok kırsal alanlarda yer alırlar. Bu evlerin taşıyıcı gövdelerinde duvarlar, kolonlarında taşlar ve dış alanlarında ise tahtalar bulunur. Kagir evlerin alt bölgelerinde genelde taşlar yer alır ve bu taşlar yapının dayanıklılığı için büyük öneme sahiptir. Bu temeller, yapıda oluşabilecek bir duvar çatlağı kolayca parçalanabilirler. Şunu unutmamak gerekir ki temelinde taşlar kullanılmış olsa da bu yapılar modern mimari ürünü değildir ve dayanıklılıklarını zamanla yitirebilirler.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

13 − 4 =