16 June, 2024

Ziraat Bankası SİM Kart Blokesi Kaldırma

Ziraat Bankası müşterilerini korumak adına farklı şekillerde uygulamalar yapmaktadır. Bunlardan birisi de SİM kart blokesi işlemidir. Bankalar müşterilerine ait olan hesaplarına ve diğer noktalara ulaşmak için cep telefonu numaralarını kayıt etmektedir. Hattın farklı bir operatöre geçirilmesi veya numaranın değişmesi halinde eğer bu konuda bankaya bilgi verilmemişse sim kart değişikliği bloke işlemi yapılarak hesap dondurulmaktadır.

birevim faizsiz ev

Bunun farkında internet bankacılığına veya telefon bankacılığına girmeye çalıştığınızda fark edebilirsiniz. Banka hesabınızın bloke olduğu konusunda size gerekli bilgiyi verecektir. Tabi bunun aşabilmek için Sim kart bloke kaldırma işlemi için doğru adımları atmanız gerekiyor. Bu blokeyi kaldırmak için farklı yolları tercih etmeniz mümkündür.

Ziraat Bankası Sim Kart Bloke Kaldırma

Bu hatanın sebebi numaranın değişmesi olarak kabul ediliyor. Eğer böyle bir işlem yapacaksanız ve Ziraat Bankasında bir hesabınız varsa bu konuda onlara bilgi vermeniz gerekiyor. Aksi taktirde hesabınıza bloke koyulacağını unutmamanız gerekiyor. Bunun yapılmasının sebebi hattınızın yani numaranızın farklı ellere geçmesinden dolayıdır. Öncelikle hesap dondurulur ve ardından sizden gerekli adımları atarak bu blokeyi kaldırmanız talep ediliyor. Bunun için telefon bankacılığını, internet bankacılığını ve mobil bankacılığını kullanarak işlemlerinizi rahat bir şekilde yapmanız mümkün olacaktır.

Bloke işleminden kurtulmak için aşağıda ki yöntemleri de denemeniz mümkündür.

  • ATM üzerinden SİM Blokesi Kaldırma: ATM’ye giderek Ziraat Bankası kartınızı yerleştirip giriş yapmanız gerekiyor. Diğer işlemler bölümünden, Bilgi ve Şifre işlemleri sekmesine tıklamalısınız. Daha son SİM blokesi kaldırma adımını atmanız gerekiyor. Bu sayede blokeyi hemen kaldırmış olacaksınız.
  • Müşteri Hizmetleri Üzerinden Bloke Kaldırma: 444 00 00 numarasını arayarak müşteri hizmetleri yetkilisiyle irtibata geçerek yaşanan bloke sorununu kaldırmayı başarmanız mümkündür. En çok tercih edilen yöntem olarak bu kullanılmaktadır.
  • Banka Şubesi Üzerinden Bloke Kaldırma: SİM Bloke kaldırma sorununu çözmek için yapmanız gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlardan birisi de herhangi bir Ziraat Bankası şubesine giderek sorunu belirtmek ve kaldırılması için talepte bulunmak olacaktır.

Sim Kart Neden Bloke Olmaktadır?

Bankalar güvenlik sorunlarını ortadan kaldırmak için özel işlemler uygulamaktadır. Bunlardan birisi de önemli güvenlik noktalarının önüne geçmek için cep telefonlarını kullanmaktır. Bu nedenle eğer telefon numarasında bir değişiklik yapıldığı fark edilirse otomatik olarak engellenme hemen yapılacaktır.

Çünkü bu numaralar üzerinden tüm mobil ve internet bankacılığı işlemleriniz yapılıyor. Numaranızı kaydettikleri gibi aynı zamanda hangi operatöre ait olduğu da bankalar tarafından kaydedilmektedir. O nedenle numara taşıma işlemi yaptığınızda bu da önemli bir sorun olarak kabul edilmektedir. Kısaca bankaya kayıtlı cep numaranız ile herhangi bir işlem yaptığınızda bunu bankaya bildirmeniz gerekiyor. Aksi taktirde yapmak istediğiniz ani bir işlem durumunda bloke sorunu ile yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz.

birevim
Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

code

2 × 3 =